Udane karmienie piersią – bezcenne porady

Karmienie piersią to piękny okres macierzyństwa, który pozwala na zbudowanie magicznej więzi pomiędzy mamą a dzieckiem oraz zaspokaja najważniejsze potrzeby maleństwa – jedzenie, bliskość, odpoczynek, poczucie bezpieczeństwa. Karmienia naturalnego muszą nauczyć się obie strony – mama, żeby prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, a maleństwo by odpowiednio ssać. Kiedy już to nastąpi korzyści są olbrzymie. Dziecko otrzymuje najlepszy dla siebie pokarm, którego skład zmienia się wraz z jego potrzebami i rozwojem. Z kolei dla mamy karmienie naturalne powoduje szybszy powrót organizmu do stanu sprzed ciąży (m.in. obkurczanie się macicy, utrata wagi), zmniejszenie ryzyka nowotworów szyjki macicy i piersi. Ponadto, karmienie piersią opłaca się finansowo oraz czasowo – mleko z piersi jest darmowe, zawsze gotowe do podania i w odpowiedniej temperaturze.

Co decyduje o udanych początkach karmienia piersią?

Pewność i przekonanie mamy o wartości jej mleka, spokój, szybkie reagowanie na sygnały swojego organizmu (na przykład, gdy piersi zaczynają twardnieć lub brodawki stają się zbyt wrażliwe) oraz maksymalne ułatwianie sobie czynności karmienia piersią. Małe dziecko jest na tyle absorbujące, że warto pomagać sobie w każdej dziedzinie korzystając z najnowszej wiedzy oraz nowoczesnych gadżetów i technologii. Karmienie piersią jest udane, gdy zarówno mama jak i maleństwo cieszą się wspólnymi chwilami. Aby tak się stało, młoda mama musi przede wszystkim chcieć karmić piersią, musi również starać się rozwiązywać pojawiające się problemy i wierzyć, że daje maleństwu wszystko, co dla niego najlepsze. Ważne jest również wsparcie partnera, rodziny i odporność na „dobre” rady otoczenia, które często mijają się z współczesną wiedzą o karmieniu piersią.

Udane początki karmienia piersią

Na początku przygody z karmieniem piersią jest najtrudniej. Mamy spotykają się z naturalnymi nawałami pokarmu, ponieważ organizm dopiero uczy się ile mleka należy wyprodukować dla maleństwa. Dziecko uczy się ssać i tym samym powoduje bolesność brodawek. Poza tym, mama wraz z maleństwem szukają wygodnej i odpowiedniej dla nich na dany moment pozycji do karmienia, zapewniającej odpoczynek i umożliwiającej cieszenie się z tych chwil. Na wszystkie trudności są sprawdzone sposoby.

Zobacz:  Wkładki laktacyjne, nakładki do karmienia – kiedy po nie sięgnąć, jak używać?

Pozycja do karmienia

Prawidłowe przystawienie maleństwa i wygodna pozycja do karmienia to podstawa udanego karmienia piersią. Najpopularniejsze pozycje to:

  • siedząca, gdy mama siedzi, dziecko jest w jej ramionach; najpopularniejsza pozycja,
  • leżąca, kiedy mama z dzieckiem leżą na boku przodem do siebie; sprawdza się najlepiej w nocy oraz po porodzie,
  • spod pachy („na gracza rugby”), kiedy maluszek trzymany jest jedną ręka mamy pod jej pachą, a główka przytrzymywana jest dłonią; umożliwia jednoczesne karmienie bliźniąt.

Karmienie piersią, szczególnie w pierwszych tygodniach życia, trwa zwykle bardzo długo, gdyż dziecko poza wypełnieniem brzuszka, pragnie również czuć bliskość i zapach mamy. Odpowiednie trzymanie dziecka przez godzinę lub więcej jest bardzo trudne i może spowodować nawet irytację mamy, która właściwie nie może się poruszyć.

Najważniejszą zasadą jest: „Przystawiaj dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka”. Dzięki temu karmienie jest satysfakcjonujące dla obu stron – maluszek prawidłowo trzyma pierś i z łatwością ssie, a mama dzięki wygodnej pozycji może odpocząć i nie naraża się na bolesność sutków. Jak się przygotować?

W zasięgu ręki przygotuj szklankę wody, przekąskę, telefon, a nawet książkę, na wypadek przedłużającego się karmienia. Znajdź wygodne dla siebie miejsce, na przykład fotel, fotel bujany czy łóżko. Zadbaj o atmosferę – dziecko potrzebuje spokoju i ograniczonej liczby bodźców, gdyż od pewnego wieku (ok. 6 tygodni) zaczyna się rozpraszać i denerwować.

Aby odciążyć swój kręgosłup oraz spięte porodem i noszeniem dziecka mięśnie koniecznie wspomóż się poduszką do karmienia. Odpowiednia poduszka ma okrężny kształt i właściwą twardość – aby była przyjemna dla Twojego maluszka, ale nie powodowała zapadania się w niej. Poduszka do karmienia Boppy włoskiej marki Chicco spełnia te warunki, a ponadto stworzona jest z oddychających materiałów, które nie powodują nadmiernego pocenia się maluszka, dla którego ssanie jest sporym wysiłkiem. Poduszka Boppy jest również odpowiednia dla mam bliźniąt oraz dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym. Pamiętaj również, że kiedy ułożysz na niej malucha i przystawisz go – musi być Ci wygodnie. Poduszka Boppy została zaprojektowana tak, aby ułatwić mamie i dziecku przyjąć wybraną pozycję do karmienia i jednocześnie nie uciskać brzucha matki.

Zobacz:  Termobutelka Pura Kiki - idealna na spacery i wyjazdy

Produkcja mleka

Nawały pokarmu w niektórych okresach karmienia piersią, to kwestia fizjologii i jest to prawidłowa reakcja organizmu, który dopiero reguluje ilość mleka. Pamiętaj, aby szybko reagować, gdy piersi stają się bolesne. Najważniejsze, aby przystawiać maleństwo często do piersi. Poza tym, masuj delikatnie piersi oraz przygotuj okłady z zimnych, rozbitych liści kapusty. Kiedy piersi są mocno wypełnione, a maluszek nie ma ochoty na kolejną porcję mleka, możesz odciągnąć jego nadmiar laktatorem – ale tylko do poczucia ulgi, aby nie rozkręcić mocniej laktacji.

Higiena brodawek

Zmacerowane czy poranione sutki, to właściwie normalny stan na początku karmienia piersią. Ponieważ po kilku dniach brodawki potrafią być bardzo bolesne, a karmienie może stać się dla młodej mamy źródłem stresu – działaj od razu. Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Poduszka Boppy zapewni stabilne podparcie dla maleństwa, co zmniejszy ryzyko osunięcia się dziecka niżej i w konsekwencji płytszego chwytania brodawki – głównej przyczyny bolesnego ssania.

W aptece dostępne są również specjalne maści, które nie wymagają zmywania przed karmieniem. Warto je stosować już przy pierwszych objawach. Ważny jest również dopływ powietrza – wietrz często piersi, a jeśli nie masz możliwości, zastosuj muszle laktacyjne. Jeśli Twoje brodawki są już poranione, a ssanie wywołuje ból – użyj silikonowych nakładek na sutki. Ochronią Twoją skórę i pozwolą dziecku spokojnie się napić mleka. Pamiętaj również o stosowaniu delikatnych wkładek laktacyjnych. Ważne, żeby były antybakteryjne (ułatwi to gojenie się ran) oraz aby natychmiast absorbowały wilgoć – uczucie mokrych piersi jest bardzo niekomfortowe i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

O sukcesie w karmieniu piersią decyduje w dużej mierze nastawienie mamy oraz odpowiednie przygotowanie. Myśl pozytywnie, pamiętaj, że mleko mamy to najbardziej wartościowy pokarm dla Twojego dziecka oraz korzystaj z możliwych udogodnień, aby cieszyć się tym pięknym, ale stosunkowo krótkim etapem macierzyństwa.

Zobacz:  Kampania „Długość ma znaczenie” promująca karmienie piersią

boppy_3

boppy_2

boppy_4

boppy_5

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments