Mężczyźni od 1 stycznia 2010 roku mogą korzystać z urlopu ojcowskiego. Od 2012 roku jego wymiar ma wzrosnąć do dwóch tygodni.
Co jednak, kiedy urodzą się dwojaczki lub trojaczki? Co jeśli ich ojciec najpierw wykorzysta tydzień urlopu na jedno dziecko, a następnie złoży wniosek o udzielenie drugiego tygodnia na drugie?
Okazuje się, że przepisy, które regulują tzw. urlopy tacierzyńskie nie rozstrzygają, czy np. ojcowie bliźniaków mogą otrzymać nie jeden, a dwa tygodnie urlopu ojcowskiego
Przepisy kodeksu pracy nie biorą pod uwagę takiej sytuacji. Przewidują jedynie, że „pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze tygodnia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia”.
Z jednoznaczną oceną mają problem eksperci. Resort podkreśla, że kodeks pracy nie różnicuje wymiaru urlopu ojcowskiego w zależności od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie.
Według wielu ekspertów, wymiar urlopu ojcowskiego, podobnie jak wymiar urlopu macierzyńskiego, powinien być uzależniony od liczby urodzonych dzieci przy porodzie.Okazuje się, że w razie sporu między pracownikiem a firmą wątpliwości te będzie musiał rozstrzygnąć sąd pracy.
są już jakieś decyzje sądów w tej sprawie?
Może już pora przestać używać tego durnego określenia „tacierzyński”?