Jeśli przepracowałaś co najmniej 6 miesięcy (łącznie z okresami poprzedniego zatrudnienia), masz prawo do bezpłatnego urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat.
Urlop możesz wykorzystać w 4 częściach, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Nad dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością możesz sprawować opiekę przez dodatkowe 3 lata do ukończenia przez nie 18 roku życia. Urlop wychowawczy przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka (a także jego opiekunom). Przez okres 3 miesięcy możecie przebywać na urlopie razem, w pozostałym okresie urlop może być wykorzystywany tylko przez jedno z Was.
Pamiętaj: od dnia złożenia wniosku do dnia zakończenia tego urlopu jesteś chroniona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Wyjątkiem jest likwidacja lub upadłość zakładu pracy, „zwolnienia grupowe” lub rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.
Wniosek o urlop wychowawczy złóż pracodawcy na 2 tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia. Pracodawca zobowiązany jest go uwzględnić. We wniosku wskaż datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu, poinformuj, jaki okres urlopu został już wykorzystany na dziecko oraz dołącz oświadczenie drugiego z rodziców o braku zamiaru korzystania z urlopu przez wskazany okres.
Jeżeli przed złożeniem przez Ciebie wniosku o urlop wychowawczy pracodawca wypowie umowę o pracę, urlop wychowawczy zostanie Ci udzielony do dnia rozwiązania umowy.
A gdy pracodawca odmówi
Ja przerwałam urlop wychowawczy ,wróciłam do pracy.Jednak teraz w firmie bardzo żle się dzieje ,można nazwać to ”obozem” pracy.Więc ,chcę wrócić na nie wykorzystaną część urlopu,pracodawca odmówił mi pod grożbą zwolnienia .Czy ma takie prawo?