1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zakupy
  6. »
  7. Wkładki laktacyjne, nakładki do karmienia – kiedy po nie sięgnąć, jak używać?

Wkładki laktacyjne, nakładki do karmienia – kiedy po nie sięgnąć, jak używać?

wkładki laktacyjne

Wkładki laktacyjne i nakładki na pierś – i jedne i drugie są pomocne w okresie karmienia. Pomagają zachować wysoką higienę, uniknąć plam na odzieży oraz wspomagają karmienie malucha. Kiedy je stosować? Jak używać wkładek, a jak stosować nakładki do karmienia? Podpowiadamy.

Okres karmienia piersią to cudowny moment wyjątkowej bliskości mamy i dziecka. Pokarm kobiecy jest najbardziej wartościowym pożywieniem dla maluszka, wspiera jego prawidłowy rozwój i odporność. Jednak w wielu przypadkach laktacja wiąże się też z wieloma problemami: wyciekający pokarm między karmieniami, nawały, zatory, popękane brodawki czy sytuacje, kiedy maluch ma trudność z jedzeniem. Warto w takich sytuacjach sięgnąć po wkładki laktacyjne i osłonki na piersi, które wspomagają i ułatwiają karmienie piersią.

Jak dobrać wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne to małe krążki (zazwyczaj nieco większe od standardowych płatków kosmetycznych), które mają chłonąć przypadkowo wyciekający pokarm i chronić przed poplamieniem. Warto wybierać te bawełniane, które nie podrażniają skóry i brodawek. Konstrukcja wkładek laktacyjnych powinna pozwalać na swobodny przepływ powietrza oraz nie pozostawiać włókien bawełny na piersiach.

Wkładki zazwyczaj mają uniwersalny rozmiar, różnią się jednak chłonnością. Te mniej chłonne stosuje się zwykle na dzień, bardziej chłonne na noc. Jednak warto je dopasować do indywidualnych potrzeb. Podobnie w przypadku kształtu – większość wkładek przypomina wyglądem krążki, jednak są i takie, które mają kształt łezki. Aby mieć pewność, że wkładki nie będą przesuwać się wewnątrz biustonosza, sprawdźmy, czy mają samoprzylepne paski, które utrzymują je na miejscu.

karmienie piersią

Jak często należy zmieniać wkładki laktacyjne? Zazwyczaj co kilka godzin, jednak warto też wymieniać je zaraz po karmieniu lub użyciu laktatora. Podobnie w sytuacji, kiedy wkładka jest wilgotna.

Wielorazowe wkładki laktacyjne – dlaczego warto?

Nie zużywają się, są ekologiczne, można je dopasować do własnych potrzeb pod kątem chłonności, kształtu i rozmiaru – wielorazowe wkładki laktacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Szyte zazwyczaj z bawełny lub włókien bambusowych, dają wysoki komfort w kontakcie ze skórą. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że to spora oszczędność – sprawdzony komplet wkładek może z powodzeniem posłużyć nawet podczas karmienia przy kolejnych pociechach.

Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym praniu. Warto najpierw dokładnie spłukać z nich mleko i pozostałości maści (np. lanoliny), a potem można uprać razem z ubrankami dziecięcymi. Po kilku godzinach suszenia wkładki są gotowe do ponownego użycia.

Nakładki na pierś do karmienia? Kiedy przydają się kapturki laktacyjne?

Silikonowe lub plastikowe nakładki to niewielkie kapturki, które wspomagają karmienie, np. przy urazach brodawek (lub przy płaskich, lub wklęsłych brodawkach) lub w sytuacji, kiedy maluch ma problem z uchwyceniem piersi i rozpoczęciem jedzenia. Nakładki są polecane także w przypadku nauki karmienia wcześniaków oraz jeżeli dziecko ssie z nadmierną siłą.

W tym przypadku ważny jest rozmiar kapturka, który należy dobrać do potrzeb dziecka. Zbyt duża nakładka uniemożliwia karmienie i może powodować odruch wymiotny. Z kolei zbyt mała osłonka do karmienia utrudnia ssanie.

Korzystanie z osłonek na sutki warto skonsultować z położną lub doradcą laktacyjnym, który pokaże, jak z nich korzystać. Przed rozpoczęciem karmienia trzeba dokładnie dopasować nakładkę do piersi i przyłożyć ją tak, aby uzyskać efekt wciągnięcia brodawki do wnętrza kapturka. Pamiętajmy też, że kapturki laktacyjne mają różne kształty, które warto dopasować do kształtu brodawki.

Jak zakładać osłonki laktacyjne na piersi? Czysty kapturek należy zwilżyć wodą i delikatnie rozciągnąć, a następnie dokładnie dopasować do brodawki. Gdy ta znajdzie się wewnątrz, można rozpocząć karmienie. Po każdym użyciu należy je dokładnie umyć i wysterylizować, aby uniknąć rozwoju drobnoustrojów na resztkach pokarmu.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments