Będąc w ciąży ciągle zadajesz sobie pytania co możesz robić a czego nie należy robić. Poniżej postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Nie musisz nagle zrezygnować ze stylu życia, jaki prowadziłaś do tej pory. Jednakże są sprawy, na które teraz powinnaś bardziej uważać.
Nie ma dowodów, że może to zaszkodzić maleństwu. Jeśli masz obawy, poczekaj z koloryzacją do drugiego trymestru, kiedy to główne organy dziecka są już ukształtowane i mija największe niebezpieczeństwo, że substancje zawarte w farbach mogłyby mu zaszkodzić.
Farbuj włosy w pomieszczeniu dobrze wentylowanym, używaj rękawiczek ochronnych i nie pozostawiaj preparatu na włosach dłużej niż zaleca producent – zmniejszysz ryzyko jego niekorzystnego oddziaływania. Możesz wypróbować preparaty ziołowe np. hennę uważa się za nieszkodliwą, ponieważ zawiera naturalny barwnik. Weź też pod uwagę, że hormony ciążowe zmieniają reakcję włosów na farbę i efekt końcowy może się różnić się od oczekiwanego.
Kofeina przenika bowiem przez łożysko do układu krwionośnego płodu. Duże jej ilości mogą zwiększyć ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z niedowagą. Picie jednej filiżanki słabej kawy z mlekiem dziennie uważane jest za bezpieczne.
Nie zapominaj, że kofeina znajduje się również w herbacie, coli, napojach energetyzujących, kakao i czekoladzie. Istnieją również inne powody, by zrezygnować lub ograniczyć picie napojów z kofeiną. Działa ona moczopędnie, przez co odwadnia i wypłukuje z organizmu wapń oraz przeszkadza w przyswajaniu żelaza. Jest to szkodliwe zarówno dla Ciebie, jak i dla rozwijającego się dziecka.
Obecnie monitory komputerowe zawierają specjalne filtry na ekrany, które skutecznie chronią przed promieniowaniem. Niewskazane jest długotrwale siedzenie w jednej pozycji. Planuj co godzinę krótkie przerwy, by rozprostować nogi. Dodatkowo podczas siedzenia możesz wykonywać ćwiczenia np. ruchy okrężne stopami lub w górę i w dół, ćwiczenia nadgarstków i rąk. Nie należy przebywać zbyt blisko tyłu monitora. Najbezpieczniejsze są laptopy, lub płaskie monitory LCD.
Ze względu na silne promieniowanie, nie noś telefonu zbyt blisko brzucha ( np. w kieszeni). Najlepiej byłoby byś trzymała telefon w torebce lub plecaku. Możesz także zakupić zestaw słuchawkowy, by nie mieć bezpośredniej styczności z aparatem.
W czasie ciąży nie wolno korzystać z solariów, kobieta ciężarna nie powinna się przegrzewać, niewskazane jest także długotrwałe przebywanie na słońcu.
Absolutnie konieczne jest stosowanie kremów z mocnym filtrem. Długie kąpiele słoneczne mogą osłabiać organizm i przyczyniać się do częstszych infekcji. W okresie ciąży w wyniku ekspozycji na słońcu mogą powstać przebarwienia skórne spowodowane burzą hormonalną. Takie przebarwienia mogą trwale pozostać na skórze.
W czasie ciąży uprawianie sportu nie jest całkowicie wykluczone. Jednak z niektórych rodzajów aktywności fizycznej należałoby zrezygnować, ponieważ mogą być potencjalne niebezpieczne. Chodzi tu np. sporty kontaktowe i takie, w których łatwo o kontuzje, ćwiczenia wymagające znacznego wysiłku fizycznego i tempa, nawet jazda na rowerze może być zagrażająca.Nie powinno się jednak całkowicie wykluczać ćwiczeń w czasie ciąży.
Ruch poprawia funkcjonowanie układu krążenia oraz oddechowego i dzięki temu będziesz lepiej tolerować wysiłek podczas ciąży i samego porodu. Kobiety, które ćwiczyły, rodzą szybciej, a ich dzieci osiągają wyższą ocenę w skali Apgar niż noworodki mam mało aktywnych. Sport polepsza też przemianę materii, masz zatem szansę nie przytyć w ciąży zbyt dużo.