Z pamiętnika młodej mamy – pielęgnacja skóry noworodka

Nazywam się Alicja i 4 miesiące temu zostałam świeżo upieczoną mamą. Mimo intensywnych przygotowań przez cały okres ciąży, wraz z przyjściem na świat mojej małej Helenki musiałam zweryfikować całą zebraną dotychczas wiedzą i nauczyć się „obsługi noworodka” od podstaw.

Helenka urodziła się o czasie i była zdrowym noworodkiem. Ponieważ sama cierpię na atopowe zapalenie skóry i różne alergie, chciałam skupić się szczególnie na prawidłowej pielęgnacji skóry mojej córeczki już od pierwszych dni. Temat jest dosyć rozległy, dlatego postanowiłam, że uporządkuję pieczołowicie zebraną wiedzę w kilku akapitach.

Kąpiele noworodka

Mój poród odbył się w szpitalu wojewódzkim. Z wybraną przeze mnie położną miałam kontakt jeszcze przed terminem porodu, dlatego ustaliłam z nią, aby dziecko nie było kąpane w dniu narodzin. Pani położna dokładnie wytarła Helenkę z mazi płodowej. Jest to ważne, ponieważ skóra niemowlaka nie jest taka jak nasza – łatwo wysycha i jest ekstremalnie delikatna. Kąpiel może spowodować dodatkowy stres dla dziecka oraz zaburzyć rozwój skórnej mikroflory.

Do tej pory nie kąpię Helenki codziennie, tylko raz na 2-3 dni (wyjątkiem jest okolica pieluszkowa). Pomaga to zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i zachować jej lipidową barierę.

Pielęgnacja okolicy pieluszkowej

Dzieci często miewają odparzenia w miejscu, gdzie skóra styka się z pieluszką. Czynnikami podrażniającymi są: mocz, kał, substancje chemiczne i zapachowe oraz chlor zawarty w pieluszkach. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Staraj się jak najczęściej pozwalać swojemu dziecku leżeć bez pieluchy – możesz podłożyć pod kocyk nieprzemakalną podkładkę, jeżeli chcesz „ograniczyć straty”. Skóra dziecka będzie ci za to wdzięczna, ponieważ może odpocząć i się zregenerować.
  2. Wybieraj pieluchy, które nie zawierają chloru, staraj się kupować te produkty które nie posiadają zapachu ani koloru. Dodatkowo warto wyposażyć się w pieluchy tetrowe, które są wielorazowe.
  3. Do higieny okolic intymnych maluszka wybierz chusteczki, które są nasiąknięte tylko wodą, tak zwane „waterwipes”. Zrezygnuj z preparatów szeroko reklamowanych w telewizji – najczęściej są nasiąknięte substancjami zapachowymi i mogą podrażniać skórę dziecka.
  4. Zmieniaj pieluszkę co 3 godziny, możesz wtedy przemyć okolicę intymną ciepłą wodą. Stosowanie specjalnych żeli lub nawet emolientów jest bezzasadne.
  5. Jeżeli zauważysz, że skóra w okolicy pieluszki wysusza się lub pojawiają się pierwsze oznaki odparzeń, możesz sięgnąć po preparat z witaminą B5 i lanoliną: www.bepanthen.pl . Odkryłam go z polecenia innych mam, które w tym samym czasie leżały ze mną na sali połogowej. Plusem tej maści ochronnej jest jej przezroczysta konsystencja i delikatny skład.
Zobacz:  Zdrowa skóra malucha - jak o nią dbać?

Bibliografia:

[1] – Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria i neonatologia, PZWL, 2018

[2] – Lissauer T., Clayden G., Pediatria, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo,

Wrocław, 2013, wyd.2

[3] – https://mamapediatra.pl/2017/11/23/problemy-pod-pieluszka-dziecka-cz-1/

[4] – https://mamapediatra.pl/2019/01/04/zdrowa-skora-niemowlaka-czy-i-czym-pielegnowac/

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments