Nazywam się Alicja i 4 miesiące temu zostałam świeżo upieczoną mamą. Mimo intensywnych przygotowań przez cały okres ciąży, wraz z przyjściem na świat mojej małej Helenki musiałam zweryfikować całą zebraną dotychczas wiedzą i nauczyć się „obsługi noworodka” od podstaw.
Helenka urodziła się o czasie i była zdrowym noworodkiem. Ponieważ sama cierpię na atopowe zapalenie skóry i różne alergie, chciałam skupić się szczególnie na prawidłowej pielęgnacji skóry mojej córeczki już od pierwszych dni. Temat jest dosyć rozległy, dlatego postanowiłam, że uporządkuję pieczołowicie zebraną wiedzę w kilku akapitach.
Kąpiele noworodka
Mój poród odbył się w szpitalu wojewódzkim. Z wybraną przeze mnie położną miałam kontakt jeszcze przed terminem porodu, dlatego ustaliłam z nią, aby dziecko nie było kąpane w dniu narodzin. Pani położna dokładnie wytarła Helenkę z mazi płodowej. Jest to ważne, ponieważ skóra niemowlaka nie jest taka jak nasza – łatwo wysycha i jest ekstremalnie delikatna. Kąpiel może spowodować dodatkowy stres dla dziecka oraz zaburzyć rozwój skórnej mikroflory.
Do tej pory nie kąpię Helenki codziennie, tylko raz na 2-3 dni (wyjątkiem jest okolica pieluszkowa). Pomaga to zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i zachować jej lipidową barierę.
Pielęgnacja okolicy pieluszkowej
Dzieci często miewają odparzenia w miejscu, gdzie skóra styka się z pieluszką. Czynnikami podrażniającymi są: mocz, kał, substancje chemiczne i zapachowe oraz chlor zawarty w pieluszkach. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach:
- Staraj się jak najczęściej pozwalać swojemu dziecku leżeć bez pieluchy – możesz podłożyć pod kocyk nieprzemakalną podkładkę, jeżeli chcesz „ograniczyć straty”. Skóra dziecka będzie ci za to wdzięczna, ponieważ może odpocząć i się zregenerować.
- Wybieraj pieluchy, które nie zawierają chloru, staraj się kupować te produkty które nie posiadają zapachu ani koloru. Dodatkowo warto wyposażyć się w pieluchy tetrowe, które są wielorazowe.
- Do higieny okolic intymnych maluszka wybierz chusteczki, które są nasiąknięte tylko wodą, tak zwane „waterwipes”. Zrezygnuj z preparatów szeroko reklamowanych w telewizji – najczęściej są nasiąknięte substancjami zapachowymi i mogą podrażniać skórę dziecka.
- Zmieniaj pieluszkę co 3 godziny, możesz wtedy przemyć okolicę intymną ciepłą wodą. Stosowanie specjalnych żeli lub nawet emolientów jest bezzasadne.
- Jeżeli zauważysz, że skóra w okolicy pieluszki wysusza się lub pojawiają się pierwsze oznaki odparzeń, możesz sięgnąć po preparat z witaminą B5 i lanoliną: www.bepanthen.pl . Odkryłam go z polecenia innych mam, które w tym samym czasie leżały ze mną na sali połogowej. Plusem tej maści ochronnej jest jej przezroczysta konsystencja i delikatny skład.
Bibliografia:
[1] – Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria i neonatologia, PZWL, 2018
[2] – Lissauer T., Clayden G., Pediatria, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo,
Wrocław, 2013, wyd.2
[3] – https://mamapediatra.pl/2017/11/23/problemy-pod-pieluszka-dziecka-cz-1/
[4] – https://mamapediatra.pl/2019/01/04/zdrowa-skora-niemowlaka-czy-i-czym-pielegnowac/