Zagrożone wcześniaki

dziecko

Rozpoczął się sezon zakażeń RSV, szczególnie groźny dla wcześniaków. Jedyny dostępny preparat (paliwizumab), który może skutecznie je uchronić przed zakażeniem RSV nie jest podawany, gdyż Ministerstwo Zdrowia nie podjęło jeszcze decyzji o jego refundacji.

fotokarty

W ubiegłym sezonie (grudzień 2008 – kwiecień 2009) sfinansowano preparat dla najbardziej potrzebujących dzieci. Wyniki były fenomenalne – jednoznacznie wykazały, że jest on skuteczny i opłacalny.

Po pięciu zalecanych dawkach liczba hospitalizacji dzieci z powodu zakażeń dolnych dróg oddechowych spadła do 0%, a całkowity koszt profilaktyki dla jednego dziecka był niższy od przeciętnej hospitalizacji.

Wirus RS

Wirus RS (syncytialny wirus oddechowy) odpowiedzialny jest za 64 miliony zakażeń rocznie i 160 000 zgonów wśród całej światowej populacji. U osób dorosłych zakażenie z reguły ma łagodny przebieg, natomiast u niemowląt wirus staje się przyczyną nawet do 50% wszystkich przypadków zapaleń płuc i 90% przypadków zapaleń oskrzelików. Wirus najczęściej atakuje dzieci do 2. roku życia. Nieodpowiednio leczony może być śmiertelny –  w USA każdego roku z powodu zakażenia RSV umiera kilkaset niemowląt. W szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się wcześniaki, które rodzą się z niedojrzałym układem odpornościowym oraz niewykształconym w pełni układem oddechowym. Wirus RS atakuje ponad 70% z nich. Najgroźniejszy jest dla nich okres między listopadem a marcem, dlatego tak istotna jest w tym czasie odpowiednia opieka i terapia. Zgodnym zdaniem ekspertów najważniejsza jest profilaktyka wśród najmłodszych, którą należy rozpocząć miesiąc przed początkiem sezonu zachorowań – w październiku.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments