1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Prawo dla mamy
  6. »
  7. Zakaz palenia w samochodach, w których podróżują dzieci

Zakaz palenia w samochodach, w których podróżują dzieci

W Wielkiej Brytanii władze zadbały o zdrowie dzieci. Od pierwszego października osoby jadące samochodem, w którym podróżuje również dziecko zostaną ukarane grzywną, jeśli w tym czasie będą paliły tytoń.

fotokarty

Nowe  przepisy dotyczą zarówno kierowców jak i pasażerów. Warto przypomnieć, że bierni palacze są narażeni na choroby płuc, mózgu i nowotwory.

Brytyjska minister zdrowia – Jane Ellison podaje, że na bierne palenie narażonych jest około 3 miliony dzieci mieszkających w Wielkiej Brytanii. Osoby, które nie dostosują się do przepisów będą ukarane grzywną w wysokości 50 funtów (ok. 300 zł). Co ciekawe aż 92 % brytyjskich kierowców uważa, że grzywna jest zbyt niska.

Przepisy mają być egzekwowane również w przypadku, gdy kierowca ma tymczasowe prawo jazdy (17 lat), samochód stoi na parkingu, działa w nim klimatyzacja, okna są otwarte. Przepisy nie dotyczą tzw. e-papierosów.|

W Polsce do palenia papierosów w pojazdach odnosi się art. 63 pkt 5 Kodeksu Drogowego „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”. To wykroczenie objęte jest grzywną 50 zł.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments