1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Dieta w ciąży
  6. »
  7. Zgaga w czasie ciąży

Zgaga w czasie ciąży

Zgaga w ciąży to rzecz powszechna i całkiem zwyczajna. Rosnący w brzuszku maluszek naciska na żołądek, co powoduje m.in. pieczenie w przełyku i „kwaśnie odbijanie”, a więc to, co powszechnie nazywamy zgagą. Ale nie cała „wina” leży po stronie maluszka! Za powstawanie zgagi w czasie ciąży odpowiadają głównie hormony ciążowe, które powodują rozluźnienie zwieracza przełyku i są główną przyczyną uciążliwej dolegliwości. Czy jest więc jakiś sposób na to, aby skutecznie zapobiec powstawaniu zgagi? Okazuje się, że tak!

Jak zapobiegać
Specjaliści mówią jednym głosem – można zapobiegać cofaniu się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku i gardła. Jak to zrobić? Oto 5 podstawowych zasad walki ze zgagą!

•    Jedz możliwie jak najwolniej.
•    Unikaj pikantnych, mocno przyprawionych dań.
•    Unikaj tłustych potraw.
•    Wyeliminuj z jadłospisu sosy, kawę, barwione napoje gazowane.
•    Śpij z lekko uniesioną głową.

Kiedy do lekarza
Czy każdy przypadek zgagi trzeba konsultować z lekarzem? Tak byłoby idealnie. Wywiad ze specjalistą pozwoli określić przyczyny występowania zgagi, szybko je wyeliminować, co przyniesie przyszłej mamie oczekiwaną ulgę. Przyjmuje się jednak, że bezwzględną wskazówką do wizyty u lekarza są bardzo uciążliwe przypadki zgagi (m.in. sytuacje, gdy zgaga prowadzi do wymiotów). Pozostałe, „lżejsze” dolegliwości nie wymagają bezwzględnej konsultacji z lekarzem.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments