Zgaga w ciąży to rzecz powszechna i całkiem zwyczajna. Rosnący w brzuszku maluszek naciska na żołądek, co powoduje m.in. pieczenie w przełyku i „kwaśnie odbijanie”, a więc to, co powszechnie nazywamy zgagą. Ale nie cała „wina” leży po stronie maluszka! Za powstawanie zgagi w czasie ciąży odpowiadają głównie hormony ciążowe, które powodują rozluźnienie zwieracza przełyku i są główną przyczyną uciążliwej dolegliwości. Czy jest więc jakiś sposób na to, aby skutecznie zapobiec powstawaniu zgagi? Okazuje się, że tak!
Specjaliści mówią jednym głosem – można zapobiegać cofaniu się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku i gardła. Jak to zrobić? Oto 5 podstawowych zasad walki ze zgagą!
• Jedz możliwie jak najwolniej.
• Unikaj pikantnych, mocno przyprawionych dań.
• Unikaj tłustych potraw.
• Wyeliminuj z jadłospisu sosy, kawę, barwione napoje gazowane.
• Śpij z lekko uniesioną głową.
Czy każdy przypadek zgagi trzeba konsultować z lekarzem? Tak byłoby idealnie. Wywiad ze specjalistą pozwoli określić przyczyny występowania zgagi, szybko je wyeliminować, co przyniesie przyszłej mamie oczekiwaną ulgę. Przyjmuje się jednak, że bezwzględną wskazówką do wizyty u lekarza są bardzo uciążliwe przypadki zgagi (m.in. sytuacje, gdy zgaga prowadzi do wymiotów). Pozostałe, „lżejsze” dolegliwości nie wymagają bezwzględnej konsultacji z lekarzem.