Żylaki w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży  duży wpływ na powstanie żylaków  mają uwalniane wówczas hormony,  a szczególnie progesteron. Wpływa on rozkurczająco na włókna mięśni gładkich.

Kolejnym czynnikiem jest mechaniczny ucisk płodu na żyły miednicy. Ciężarna macica działa jak blokada, przyciskając żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśni lędźwiowych. Jest to szczególnie istotne w pozycji leżącej.

W ciąży znacznie wzrasta ilość krwi krążącej. Zmianie ulega również  ciśnienie w żyłach kończyn dolnych i macicy. Zwiększa się także poziom progesteronu, który w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył. W czasie ciąży na skutek ucisku powiększającej się macicy przepływ żylny jest utrudniony. Wszystkie te zmiany w trakcie ciąży  mogą nieść zwiększone ryzyko powstania żylaków. Mogą się one pojawić bez względu na czas trwania ciąży.

Jednym z pierwszych objawów choroby żylnej w ciąży jest uczucie ciężaru w kończynach oraz  kurcze łydek szczególnie nasilone w nocy. Możesz skarżyć się na słabość nóg, a nawet niemożność chodzenia. Najczęściej żylaki pojawiają się na kończynach dolnych.  Bardziej narażone na ich wystąpienie w ciąży są kobiety, u których w rodzinie zdarzały się żylaki.  Istnieje bowiem dziedziczna predyspozycja do ich powstawania. Zwiastunem żylaków mogą być pojawiające się tzw. pajączki czyli siateczka uwidocznionych żyłek. Czasami  żylaki prócz doznań estetycznych nie dają żadnych dolegliwości.

Co robić, aby uniknąć rozwoju żylaków w ciąży?
Przed  ciążą powinnaś przeprowadzić badanie flebologiczne połączone z dopplerowską oceną przepływów krwi w żyłach (najbardziej dokładne jest badanie metodą USG Duplex Doppler Color). Pozwala to na ocenę wydolności naczyń żylnych i wczesne leczenie niewydolności żylnej i żylaków.  Leczenie żylaków przed planowaną ciążą zapobiega ich rozwojowi w czasie ciąży, a także pozwala uniknąć powikłań z nimi związanych.

Styl życia a żylaki w ciąży
W ciąży powinnaś  prowadzić odpowiedni styl życia: unikać długotrwałej pozycji stojącej, siedzenia na niskich krzesłach, gorących kąpieli, opalania się, wskazane są krótkie spacery, poruszanie nogami w przypadku konieczności długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, podnoszenie nóg w trakcie wypoczynku. Powinnaś nosić na nogach specjalistyczne pończochy uciskowe zalecone przez chirurga naczyniowego lub lekarza flebologa.

Zobacz:  Skutki palenia w ciąży

Pomoże ci   hydromasaż, zwłaszcza w czasie upałów lub gdy czujemy, że nogi są wyjątkowo zmęczone i obolałe. Usiądź na stabilnym krześle, włóż  nogi wkładamy do wanny i polewaj  nogi silnym strumieniem zimnej wody aż poczujesz  przyjemne mrowienie. Możesz  też stosować naprzemienne polewania: raz ciepła woda, potem zimna itd., kończąc strumieniem zimnej wody. Przy masażach wodą należy jednak pamiętać, by nigdy nie stosować zimnej wody na zimne ciało. Najpierw rozgrzać, potem – zimno.

Nie zapominaj o też o wygodnym, stabilnym obuwiu na niskim obcasie. Twój ubiór  powinien być luźny i przewiewny. Zrezygnuj z ciasnych dżinsów, zaburzają one krążenie krwi, uciskają mięśnie dna miednicy.

Leki na żylaki
Pomimo tego, iż większość z leków na żylaki jest dostępna bez recepty, kobieta w ciąży  nie powinna ich stosować bez konsultacji z lekarzem. Najczęściej stosuje się preparaty pochodzenia naturalnego. Zawierają one wyciągi z kasztanowca i rutyny.

Leczenie żylaków
W ciąży nigdy nie powinno się wykonywać skleroterapii lub zabiegów chirurgicznych. W 80% przypadków żylaki samoistnie znikają po porodzie. Jeśli po porodzie żylaki nadal są obecne, wtedy można je usuną, ale dopiero po okresie karmienia.

Ciekawostka
Dlaczego żylaki powstają częściej na lewej kończynie? Związane jest to z anatomicznym przebiegiem naczyń w miednicy. Lewa żyła biodrowa wspólna, krzyżuje od tyłu prawą tętnicę biodrową wspólną (tzn. jest uciskana przez nią, co utrudnia odpływ krwi).

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments