Adaptery do pasów dla ciężarnych

Jeździć w ciąży w pasach bezpieczeństwa czy nie? To pytanie zadaje sobie zapewne wiele kobiet w stanie błogosławionym. Polska jest jednym z ostatnich krajów, gdzie jazda bez pasów bezpieczeństwa w zaawansowanej ciąży jest dopuszczalna.
Z jednej strony rozwiązanie to zmniejsza bezpieczeństwo matki i dziecka. Z drugiej jednak uważa się, że zwykłe pasy mogą stanowić, w momencie wypadku, większe zagrożenie dla matki i dziecka niż ich brak. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się być adapter do pasów dla ciężarnych.

Czym jest i jak działa adapter do pasów dla ciężarnych?

Podczas wypadku prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa przenoszą obciążenia związane z uderzeniem do środkowej części jamy brzusznej. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, jest to miejsce, które z punktu widzenia obrażeń jest najmniej niebezpieczne.
Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy mamy do czynienia z kobietą spodziewającą się dziecka. Pierwszy powód to oczywiście obecność w brzuchu przyszłej mamy płodu.

Z drugiej fakt, że w zaawansowanej ciąży, na skutek wzrostu macicy, ważne narządy przemieszczają się w jamie brzusznej do górnych jej części, czyli tam, gdzie przebiega pas.

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży jest to specjalna nakładka, którą montuje się na siedzeniu samochodu. Umożliwia ona wydłużenie pasa i zapięcie do w taki sposób, aby przebiegał nie środkiem jamy brzusznej, a poniżej brzucha.
Takie rozwiązanie powoduje, że w momencie kolizji obciążenia przenoszone są znacznie niższej niż zazwyczaj, bo na wysokości kolców biodrowych. W wyniku zastosowania adaptera ochronna funkcja pasów bezpieczeństwa pozostaje zachowana, a jednocześnie maleje ryzyko, że spowodują one uszkodzenia płodu czy dodatkowe obrażenia u mamy.adapter do pasów

Zobacz:  Jak zadbać o wygląd brzuszka po porodzie?

Rodzaje adapterów do pasów bezpieczeństwa

Na polskim rynku dostępne są różne modele adapterów do pasów bezpieczeństwa. Do najpopularniejszych należą te montowane pod siedzeniem samochodu oraz adaptery w formie siedziska.

Adapter do pasów dla ciężarnych montowany pod siedzeniem to rodzaj dodatkowego pasa bezpieczeństwa, który wpina się do specjalnego zapięcia znajdującego się na środku fotela, w położeniu między udami osoby na nim siedzącej.
Dużą zaletą tych adapterów jest łatwość i wygoda ich stosowania, umożliwiają bowiem szybkie regulowanie szerokości pasa biodrowego.

Niestety są one dość skomplikowane w montażu i jeśli kobieta często przesiada się z fotela pasażera na fotel kierowcy i odwrotnie, może to stanowić pewien problem, głównie dlatego, że adapter trzeba przełożyć pod siedzeniem. Przy większym brzuszku może to być problem.

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży w postaci siedziska jest dużo łatwiejszy w montażu, jest też mniejszy i lżejszy. Ważne przy ich zakupie jest dostosowanie ich zarówno do sylwetki mamy, jak i do rodzaju i wielkości siedzenia w samochodzie.
Ponieważ są przypinane do fotela, warto zwrócić uwagę na wysoką jakość ich wykonania. Uchwyty muszą być stabilne, aby zapobiegać przemieszczaniu się adaptera w czasie ruchu pojazdu.

Od kiedy stosować adapter do pasów?

Nie ma ściśle określonych zasad od kiedy należy stosować adapter. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to już od pierwszych dni ciąży.

Jeśli jednak takie rozwiązanie z jakiegoś powodu nam nie pasuje, to zaopatrzmy się w adapter przynajmniej od trzeciego trymestru. We wcześniejszym okresie dziecko jest na tyle dobrze chronione przez kości miednicy matki i płyn owodniowy w macicy, że adapter nie jest niezbędny. Polecamy jednak rozważyć takie rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając adapter do pasów?

Wybierając adapter do pasów, należy zwrócić uwagę, żeby posiadał on wszystkie wymagane testy i certyfikaty, tylko wtedy mamy bowiem pewność, że zapewni on mamie i jej dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Dodatkowo kupując adapter, zwracajmy uwagę na staranność i jakość jego wykonania. Do produkcji adaptera powinny być wykorzystywane materiały najwyższej jakości. Przygotowanie wyprawki dla dziecka to duży koszt i rodzicom zdarza się szukać oszczędności.

Zobacz:  Żelazo z kwasem foliowym Nutrilite Iron Folic Plus

Nie kupujmy jednak najtańszego adaptera, jaki nam się przytrafi. Niska cena nie bierze się z niczego i często idzie w parze z niską jakością wyrobu i kiepskimi materiałami użytymi do jego produkcji. Dlatego wybierając adapter, zdecydujmy się na urządzenie renomowanej marki, nawet jeśli będzie się to wiązało z nieco wyższą jego ceną. (Więcej znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl).

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments