1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Karmienie
  6. »
  7. Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe

Twój maluszek cierpi z powodu alergii pokarmowej? Głowa do góry! Nie jesteś sama. Alergie pokarmowe to ten rodzaj uczulenia, z którym najczęściej borykają się najmłodsi. Jakie produkty najczęściej uczulają? Jak pomóc małemu alergikowi? Poznaj porady naszych specjalistów!

fotokarty

Mleko i jego przetwory

Czy wiesz, że to właśnie białko mleka krowiego najczęściej uczula najmłodszych? Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej na mleko krowie jest sucha, szorstka skóra maluszka, mocno zaczerwienione policzki,  wysypka pod kolanami lub w zgięciach kolanowych. Bywa i tak, że objawom skórnym towarzyszy ulewanie, biegunka, kolka, wzdęcia, suchy kaszel czy katar. Jeśli zauważyłaś szereg tych objawów u swojej pociechy i właśnie uświadamiasz sobie, że zwykle następują one po spożyciu mleka czy kefiru, jedno jest pewne – maluszek może cierpieć na alergię na mleko krowie.
Alergia na mleko i przetwory mleczne w równym stopniu dotyka najmłodsze bobasy ( nawet kilkutygodniowe), jak i starsze pociechy. U młodszych, karmionych piersią, zwykle jest to reakcja na produkty mleczne spożywane przez mamę. Jeśli tak jest także w Twoim przypadku, powinnaś bezwzględnie wykluczyć je ze swojej diety.

Jeśli alergię na białko mleka krowiego wykazuje starsza pociecha, wówczas musisz tak ułożyć jego menu, aby uniknąć w nim uczulających produktów mlecznych, ale by jednocześnie dostarczyć dziecku wszystkie niezbędne składniki  odżywcze. Co podawać maluchowi? Owoce, warzywa i mięsa, choć – jak przekonują specjaliści – trzeba być ostrożnym z cytrusami, wołowiną i cielęciną. Wolno podawać jaja, kasze, rośliny strączkowe i pieczywo. Masło zastąp bezmleczną margaryną, a śmietanę do zupy – żółtkiem.

Pamiętaj, że białko lubi ukrywać się w produktach, które (pozornie) niewiele mają wspólnego z mlekiem! Parówki, gotowe zupki dla maluszków, ciastka – oto źródło ukrytego białka mleka krowiego.
I koniecznie uzupełniaj dietę swoją i bobasa w wapń. Najlepiej, gdy zaopatrzysz się w aptece w preparaty wapnia w kropelkach.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments