Alergie pokarmowe

Twój maluszek cierpi z powodu alergii pokarmowej? Głowa do góry! Nie jesteś sama. Alergie pokarmowe to ten rodzaj uczulenia, z którym najczęściej borykają się najmłodsi. Jakie produkty najczęściej uczulają? Jak pomóc małemu alergikowi? Poznaj porady naszych specjalistów!

Mleko i jego przetwory

Czy wiesz, że to właśnie białko mleka krowiego najczęściej uczula najmłodszych? Najczęstszymi objawami alergii pokarmowej na mleko krowie jest sucha, szorstka skóra maluszka, mocno zaczerwienione policzki,  wysypka pod kolanami lub w zgięciach kolanowych. Bywa i tak, że objawom skórnym towarzyszy ulewanie, biegunka, kolka, wzdęcia, suchy kaszel czy katar. Jeśli zauważyłaś szereg tych objawów u swojej pociechy i właśnie uświadamiasz sobie, że zwykle następują one po spożyciu mleka czy kefiru, jedno jest pewne – maluszek może cierpieć na alergię na mleko krowie.
Alergia na mleko i przetwory mleczne w równym stopniu dotyka najmłodsze bobasy ( nawet kilkutygodniowe), jak i starsze pociechy. U młodszych, karmionych piersią, zwykle jest to reakcja na produkty mleczne spożywane przez mamę. Jeśli tak jest także w Twoim przypadku, powinnaś bezwzględnie wykluczyć je ze swojej diety.

Jeśli alergię na białko mleka krowiego wykazuje starsza pociecha, wówczas musisz tak ułożyć jego menu, aby uniknąć w nim uczulających produktów mlecznych, ale by jednocześnie dostarczyć dziecku wszystkie niezbędne składniki  odżywcze. Co podawać maluchowi? Owoce, warzywa i mięsa, choć – jak przekonują specjaliści – trzeba być ostrożnym z cytrusami, wołowiną i cielęciną. Wolno podawać jaja, kasze, rośliny strączkowe i pieczywo. Masło zastąp bezmleczną margaryną, a śmietanę do zupy – żółtkiem.

Pamiętaj, że białko lubi ukrywać się w produktach, które (pozornie) niewiele mają wspólnego z mlekiem! Parówki, gotowe zupki dla maluszków, ciastka – oto źródło ukrytego białka mleka krowiego.
I koniecznie uzupełniaj dietę swoją i bobasa w wapń. Najlepiej, gdy zaopatrzysz się w aptece w preparaty wapnia w kropelkach. Gluten

Zobacz:  Najczęściej popełniane błędy w karmieniu dziecka

Często słyszysz o alergii na gluten? Nic dziwnego! Gluten to jeden z najczęstszych powodów występowania alergii pokarmowych u niemowląt i dzieci. Białko roślinne występujące w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu (  czyli gluten) może wywoływać u maluchów zmiany skórne ( plamy, wysypki, suchość skóry), problemy z układem trawiennym ( kolki, wzdęcia, biegunki), problemy z układem oddechowym (m.in. suchy kaszel). Jedynym sposobem na pozbycie się uporczywych i męczących dolegliwości alergicznych jest wyeliminowanie z diety malucha produktów glutenowych.

Czego nie może jeść dziecko z alergią na gluten? Wszelkich produktów zbożowych, m.in. chlebów, bułeczek, wyrobów cukierniczych, zwykłych makaronów, płatków śniadaniowych, kaszy jęczmiennej, kaszy manny. Warto też zawsze przed zakupem czytać etykiety, gdyż zdarza się, że producenci dodają gluten m.in. do niskogatunkowych kiełbas, pasztetowych, parówek, zup w proszkach i innych produktów.
Dzieci z alergią pokarmową mogą jeść wszelkie produkty oznaczone jako bezglutenowe, a także ryż, kaszę gryczaną i kukurydzianą, mięso, ryby, warzywa, owoce, przetwory mleczne, pestki słonecznika, dyni, orzechy, kisiele, galaretki (pod warunkiem, że nie występuje w nich mąka pszenna).

Czy z alergii się wyrasta

Dane Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie nie pozostawiają złudzeń, że alergia pokarmowa to częsty problem. Zmaga się z nią co 10-ty maluch. Pocieszające jest to, że u większości małych alergików uczulenie na pokarm znika zanim dziecko ukończy 3. ( w przypadku niektórych pociech – 5.)  rok życia. Bywa jednak i tak, że część dzieci nie wyrasta z alergii pokarmowej (np. na gluten) i dietę trzeba kontynuować przez całe życie.

Najmniej uczulające

Wzbogacając dietę dziecka, wybieraj produkty o małym lub obojętnym działaniu alergizującym. Mięso z kurczaka, mięso z królika, jagnięcina i indyk – te mięsa uczulają najmniej. Owocowym  – warzywnymi przyjaciółmi małych smakoszy na pewno są jabłka, maliny i porzeczki i marchew. I to właśnie d nich warto rozpocząć przygodę z rozbudowywaniem menu malucha. 

Zobacz:  Odpowiednie nawodnienie w pierwszym roku dziecka
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments