Butelka do karmienia i przechowywania mleka

Specjaliści od zawsze głoszą, że najlepsze dla prawidłowego rozwoju dziecka jest mleko matki, w którym zawarte są wszystkie niezbędne do funkcjonowania wartości, a dodatkowo wzmacnia odporność niemowlęcia i zmniejsza ryzyko alergii.

Poza aspektem zdrowotnym, bezpośrednie karmienie piersią jest nawiązywaniem więzi dziecka z mamą. Niemowlę, zwłaszcza w pierwszych okresach swojego życia, często domaga się piersi nie tylko dlatego, że jest głodne, ale dlatego, że potrzebuje kontaktu skóra do skóry. Niestety z różnych przyczyn, niektóre kobiety nie mogą karmić bezpośrednio piersią. Wtedy z pomocą przychodzi laktator i butelka.

Aby przejście z piersi na butelkę do karmienia przebiegło sprawnie i bez stresu dla dziecka i dla mamy, należy szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiedniej butelki, która pozwoli dziecku w komfortowy sposób spożyć posiłek, ale również będzie odpowiednio służyła przy przechowywaniu i mrożeniu pokarmu.

Kiedy potrzebna jest butelka do karmienia i przechowywania mleka?

Niektóre kobiety nie mogą bezpośrednio karmić piersią, a przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane. Czasami ból towarzyszący przystawianiu dziecka jest nie do przejścia, w innych przypadkach nawał pokarmu zmusza mamę do dodatkowego odciągania pokarmu lub powrót rodzicielki do pracy ogranicza możliwość karmienia piersią. Z takich powodów konieczne jest zaopatrzenie się w dobry laktator i odpowiednią butelkę, aby móc sprawnie odciągnąć pokarm i bezpiecznie go przechowywać.

Jaką butelkę wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych butelek – z różnymi kształtami i wielkościami smoczków. Przede wszystkim trzeba dopasować butelkę do wieku dziecka – otwór nie może być za duży, ponieważ niemowlę może nie poradzić sobie ze zbyt szybkim wypływaniem pokarmu i zakrztusić się w trakcie jedzenia. Istotny jest również system odpowietrzania, który zmniejsza ryzyko wystąpienia kolek.

Zobacz:  Bezstresowe karmienie butelką Mimijumi, która zastępuje kobiecą pierś

Jeśli dziecko karmione jest naprzemiennie butelką i piersią, należy zdecydować się na smoczek z mniejszym otworem, który sprawi, że pokarm będzie wypływał w podobny sposób jak przy bezpośrednim karmieniu – dzięki temu dziecko nie oduczy się prawidłowego ssania.

Butelki, które mają większe smoczki, najlepiej sprawdzą się w momencie, kiedy mama planuje całkowicie odstawić dziecko od piersi.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest butelka. Najpraktyczniejsze są butelki wykonane z takich tworzyw, które pozwalają na szybsze podgrzanie pokarmu, ale również na bezpieczne mrożenie mleka, zachowując jak najwięcej jego wartości odżywczych. Szybkie podgrzewanie jest przydatne zwłaszcza przy noworodkach, które nie spożywają jeszcze posiłków o regularnych porach i potrafią zaskoczyć płaczem w najmniej oczekiwanym momencie – wtedy rodzic jest w stanie szybko podać mu mleko i oszczędzić stresu.

Cechą ułatwiającą przygotowanie posiłku dla dziecka jest antypoślizgowa, silikonowa obwódka w podstawie butelki, co skutecznie zapobiega jej przewracaniu, więc opiekun może przygotowywać posiłek, odkręcać i zakręcać butelkę jedną ręką, w drugiej trzymając dziecko, które odłożone samo do łóżeczka z pewnością zanosiłoby się płaczem.butelka do karmienia

Znaczenie kształtu butelki do karmienia

Kolejnym istotnym aspektem jest kształt butelki. Dla dziecka najbardziej komfortowe będą te, które wyglądem i dotykiem przypominają pierś mamy. Taki rodzaj butelek ułatwia również niemowlętom szybsze nauczenie się ich samodzielnego trzymania.

Butelki tak skonstruowane są również dobrym rozwiązaniem dla mamy, ponieważ można je nakładać jedną na drugą w lodówce lub w zamrażalce, oszczędzając przy tym miejsce i jednocześnie wspomagając kontrolowanie kolejności wkładanych i wyjmowanych pokarmów.

Butelki imitujące pierś są także wygodne do przewożenia. Dodatkowym atutem jest łatwość w czyszczeniu – nie jest tak głęboka, więc bez problemu można dosięgnąć szczotką w każde jej miejsce.

Butelka do karmienia i przechowywania mleka w kształcie piersi również bardzo dobrze się sprawdzi przy odstawianiu dziecka od piersi. Zrobienie tego z dnia na dzień może wiązać się dla dziecka z ogromnym stresem, ponieważ dla niego picie bezpośrednio z piersi to nie tylko smaczny obiad, ale również zacieśnianie więzi i niezastąpiony kontakt z mamą.
Aby zapewnić niemowlęciu jak największy komfort podczas odstawiania od piersi, należy robić to stopniowo, a butelka do karmienia w kształcie piersi na pewno będzie dobrym rozwiązaniem na tym etapie i zaoszczędzi dziecku wielu niepotrzebnych stresów z tym związanych.

Zobacz:  Wapń i jego rola w organizmie człowieka

Adapter do laktatora

Przydatnym dodatkiem do butelki będzie adapter do laktatora. Umożliwia on ściąganie mleka bezpośrednio do butelki, co pozwala zaoszczędzić czas na przelewaniu pokarmu z butelki do butelki, myciu i powtarzaniu tej czynności za każdym razem.

butelka do karmienia

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments