1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Całkowita abstynencja w ciąży to jedyny rozsądny wybór!

Całkowita abstynencja w ciąży to jedyny rozsądny wybór!

abstynencja

Każda ilość alkoholu w ciąży, nawet lampka wina czy piwo, może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone – alarmowali lekarze w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

„Alkohol uszkadza płód bardziej niż jakikolwiek inny narkotyk. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w ciąży i która nie miałaby ujemnego wpływu na płód” – podkreśliła pediatra dr Anna Dobrzańska z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Jak wyjaśniła specjalistka, picie alkoholu przez ciężarną może spowodować przedwczesny poród lub poronienie oraz urodzenie za małego dziecka. Alkohol przyjmowany w każdym okresie ciąży i w każdej dawce grozi uszkodzeniem mózgu płodu – umierają miliony komórek nerwowych płodu, część przemieszcza się do niewłaściwych obszarów mózgu lub tworzy wadliwe połączenia. Alkohol uszkadza też wiele najważniejszych obszarów mózgu, takich jak spoidło wielkie, które łączy dwie półkule i integruje ich pracę.

Najpoważniejszym skutkiem picia w ciąży jest tzw. płodowy zespół alkoholowy – FAS (z j. ang. Fetal Alcohol Syndrome). Najczęściej objawia się on zaburzeniami neurologicznymi, jak nadpobudliwość, trudności w kontrolowaniu impulsów, osłabienie zdolności intelektualnych i najpoważniejsze – małogłowie.

Badania prowadzone przy pomocy nowoczesnej odmiany rezonansu magnetycznego dowodzą, że nawet dzieci kobiet, które w ciąży piły okazjonalnie mogą mieć w mózgu zmiany typowe dla FAS, podkreślił prof. Andrzej Urbanik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. U dzieci z FAS wykształcają się charakterystyczne rysy twarzy. Są to spłaszczenie środkowej części twarzy, mały zadarty nos, wąskie i szeroko rozstawione oczy.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments