Twoje dziecko zawsze wymiotuje w czasie podróży? To zapewne choroba lokomocyjna daje o sobie znać.
Skąd się bierze? Jak skutecznie jej przeciwdziałać? Kiedy się nasila?
Choroba lokomocyjna jest wynikiem rozbieżności pomiędzy sygnałami odbieranymi przez nas różnymi receptorami równowagi. Gdy jeden zmysł wysyła nam informację sprzeczną względem drugiego i dochodzi do braku spójności, wówczas mogą pojawiać się nudności, wymioty, poty czy bóle głowy. A że mali podróżnicy mają bardziej wrażliwy mechanizm równowagi, stąd choroba lokomocyjna jest wśród nich bardziej rozpowszechniona.
1. Przed podróżą podaj dziecku jeden, mały, lekkostrawny posiłek.
2. Skorzystaj z mocy akupresury i załóż dziecku na nadgarstki opaski z uciskiem akupresurowym.
3. Przed wyjazdem podaj malcowi herbatę z imbirem.
4. Jeśli podróżujecie samochodem- załóż na okna rolety. To ograniczy śledzenie zmieniającego się krajobrazu i sprawi, że rozbieżności odbierane przez dziecko różnymi receptorami nie będą aż tak sprzeczne, przez co zmniejszy się także ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów.
5. Zatrzymuj się tak często, jak to jest możliwe. Łyk świeżego powietrza zawsze dobrze robi osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną. A jeśli podróżujecie samolotem lub pociągiem, zadbajcie o to, aby pociecha miała możliwość oddychania chłodnym powietrzem- spytajcie współpasażerów w przedziale pociągu o możliwość otworzenia okna, a w samolocie skorzystajcie z osobistych wlotów powietrza umieszczonych tuż nad głową. To na pewno przyniesie dziecku ulgę.
6. W czasie podróży nigdy nie podawaj dziecku słodkich przekąsek oraz napojów gazowanych. Najlepiej podawać jedynie niegazowaną wodę mineralną.
7. Porozmawiaj o problemie w czasie podróżowania z pediatrą. Dzieciom powyżej 5.roku życia można podać lek zmniejszający objawy choroby, ale- uwaga!- tylko po konsultacji z lekarzem!
Udowodniono, że choroba lokomocyjna nasila się, gdy:
1. Dziecko siedzi się na miejscach zwróconych tyłem do kierunku jazdy (np. w pociągach, autobusach etc.).
2. Gdy w czasie podróży dziecko podjada słodycze i inne przekąski.
3. Gdy mówi się dziecku o chorobie lokomocyjnej i jej objawach w trakcie trwania podróży.
4. Gdy dziecko podróżuje z pełnym żołądkiem.
Warto więc unikać miejsc i sytuacji, które wpływają na zwiększenie odczuwania dyskomfortu spowodowanego chorobą lokomocyjną.