Choroba lokomocyjna u dzieci

Twoje dziecko zawsze wymiotuje w czasie podróży? To zapewne choroba lokomocyjna daje o sobie znać.

Skąd się bierze? Jak skutecznie jej przeciwdziałać? Kiedy się nasila?

Choroba lokomocyjna- skąd się bierze

Choroba lokomocyjna jest wynikiem rozbieżności pomiędzy sygnałami odbieranymi przez nas różnymi receptorami równowagi. Gdy jeden zmysł wysyła nam informację sprzeczną względem drugiego i dochodzi do braku spójności, wówczas mogą pojawiać się nudności, wymioty, poty czy bóle głowy. A że mali podróżnicy mają bardziej wrażliwy mechanizm równowagi, stąd choroba lokomocyjna jest wśród nich bardziej rozpowszechniona.

Jak przeciwdziałać?

1.    Przed podróżą podaj dziecku jeden, mały, lekkostrawny posiłek.
2.    Skorzystaj z mocy akupresury i załóż dziecku na nadgarstki opaski z uciskiem akupresurowym.
3.    Przed wyjazdem podaj malcowi herbatę z imbirem.
4.    Jeśli podróżujecie samochodem- załóż na okna rolety. To ograniczy śledzenie zmieniającego się krajobrazu i sprawi, że rozbieżności odbierane przez dziecko różnymi receptorami nie będą aż tak sprzeczne, przez co zmniejszy się także ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów.
5.    Zatrzymuj się tak często, jak to jest możliwe. Łyk świeżego powietrza zawsze dobrze robi osobom cierpiącym na chorobę lokomocyjną. A jeśli podróżujecie samolotem lub pociągiem, zadbajcie o to, aby pociecha miała możliwość oddychania chłodnym powietrzem- spytajcie współpasażerów w przedziale pociągu o możliwość otworzenia okna, a w samolocie skorzystajcie z osobistych wlotów powietrza umieszczonych tuż nad głową. To na pewno przyniesie dziecku ulgę.
6.    W czasie podróży nigdy nie podawaj dziecku słodkich przekąsek oraz napojów gazowanych. Najlepiej podawać jedynie niegazowaną wodę mineralną.
7.    Porozmawiaj o problemie w czasie podróżowania z pediatrą. Dzieciom powyżej 5.roku życia można podać lek zmniejszający objawy choroby, ale- uwaga!- tylko po konsultacji  z lekarzem!

Zobacz:  Pułapki wakacyjnych podróży

Kiedy się nasila

Udowodniono, że choroba lokomocyjna nasila się, gdy:

1.    Dziecko siedzi się na miejscach zwróconych tyłem do kierunku jazdy (np. w pociągach, autobusach etc.).
2.    Gdy w czasie podróży dziecko podjada słodycze i inne przekąski.
3.    Gdy mówi się dziecku o chorobie lokomocyjnej i jej objawach w trakcie trwania podróży.
4.    Gdy dziecko podróżuje z pełnym żołądkiem.

Warto więc unikać miejsc i sytuacji, które wpływają na zwiększenie odczuwania dyskomfortu spowodowanego chorobą lokomocyjną.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments