1. Strona główna
  2. »
  3. PIĘKNA MAMA
  4. »
  5. SPA & Wellness
  6. »
  7. Chroń siebie przed rakiem szyjki macicy

Chroń siebie przed rakiem szyjki macicy

Kobiety nie stosują się do podstawowych zasad profilaktyki i każdego dnia 4-5 Polek umiera z powodu raka szyjki macicy.  Rocznie choroba dotyka ok. 4.000 kobiet, a blisko połowa z nich przegrywa swoją walkę o życie. Czy musi tak być?

Rak szyjki macicy jest jedną z tych chorób, które wykryte we wczesnym stadium są wyleczalne w blisko 90% przypadków.  Schorzenie rozwija się około 10- 13 lat, więc jest sporo czasu na reakcję nim będzie zbyt późno na leczenie. Właśnie dlatego regularne przesiewowe badania profilaktyczne są tak istotne. Specjaliści zalecają rozpoczęcie badań cytologicznych po ukończeniu przez kobietę 21 roku życia, a jak pokazują doświadczenia współczesnej medycyny efektywne programy profilaktyczne pozwalają na obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka szyjki macicy o kilkadziesiąt procent. Niestety w Polsce przybiera on  jedną z najwyższych wartości w Europie i wynosi: 9,4/100 000.

Jak pokazują wyniki Badania Zdrowia Europejczyków dotyczącego Polityki zdrowotnej wśród kobiet –  zaledwie 10% Polek korzysta z akcji edukacyjnych i ogólnokrajowych  programów cytologicznych badań profilaktycznych organizowanych przez Państwo, jak na przykład  Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Czemu w takim razie kobiety się nie badają, choć może to uratować ich życie? Panie często skarżą się na słabą dostępność lekarzy w publicznej służbie zdrowia lub zbyt długi czas oczekiwania na wizytę.  Barierą jest również brak możliwości porozmawiania z bliskimi kobietami o profilaktyce raka szyjki macicy, inne „ważniejsze” sprawy, brak czasu , dyskomfort w czasie rozmów na temat raka, czy poczucie skrępowania.  Bardzo istotne dla  płci pięknej jest poczucie bezpieczeństwa i pragnienie posiadania kontroli nad własnym losem.  Najczęściej na zrobienie cytologii decydują się kobiety pomiędzy 31 a 50 rokiem życia, z wyższym wykształceniem i statusem społeczno-ekonomicznym, które pochodzą z miast powyżej 500 tys. mieszkańców.  Często pracują na pełen etat i żyją w związkach, zarówno tych formalnych , jak i nieformalnych.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments