1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Kampanie
  6. »
  7. Chrońmy małych pasażerów – czyli CASPER w Polsce

Chrońmy małych pasażerów – czyli CASPER w Polsce

Jeszcze do końca marca 2012 r. europejscy posiadacze fotelików będą mieli okazję realnie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w samochodach.

fotokarty

Wtedy to dobiegnie końca międzynarodowy projekt CASPER, angażujący siły naukowców i Internautów.Polacy mają niepowtarzalną szansę, by dane z naszego kraju zostały pierwszy raz uwzględnione w pierwszym tak wielkim przedsięwzięciu.

CASPER (Child Advanced Safety Project for European Roads) koncentruje się na poprawie bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Składa się z czterech części:

– badania na trzech typach modeli dziecięcych manekinów oraz badania urazów podbrzusza i opracowanie nowych czujników dla tej części ciała,
– praca na danych dotyczących wewnętrznych i zewnętrznych części ciała dziecka w celu stworzenia ulepszonych modeli i czujników,
– badania terenowe, ankiety, badania grupowe,
– opracowanie danych i publikacja wyników.

Badanie wykracza poza ściany laboratorium. Twórcy zwracają się do rodziców najmłodszych podróżników z pytaniem o ich indywidualne doświadczenia. Jest to najlepsze źródło informacji nt. zwyczajów, wiedzy oraz problemów, które napotykają opiekunowie w związku z przewozem dzieci. Dlatego też dużą wagę przykłada się do internetowej ankiety skierowanej właśnie do nich. Dostępna jest również jej wersja polskojęzyczna.

Informacje uzyskane od Internautów pozwolą określić rzeczywiste warunki, w jakich przewożone są dzieci, a także ustalić jak duży wpływ mają na te warunki różnice kulturowe. Badania prowadzone przez zespoły naukowe przyczynią się natomiast do ulepszenia narzędzi wykorzystywanych w testach zderzeniowych. Pomogą też lepiej zrozumieć biomechanikę i zachowanie ciała ludzkiego w czasie wypadku. Dane mają się również przełożyć na nowe konstrukcje samochodowe i foteliki oraz być wykorzystane jako pomoc w ustaleniu nowych przepisów i procedur homologacyjnych.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 15 partnerów z 7 państw europejskich. Są to organizacje od dawna zajmujące się badaniami w zakresie bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Należą do nich m.in.: Fiat, Renault, wyższe szkoły z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji i inni.

Realizatorzy projektu na terenie Polski – firma 4CPS, serwis fotelik.info oraz Politechnika Warszawska – gorąco zachęcają do wypełnienia polskiej wersji ankiety dla rodziców i opiekunów oraz odwiedzenia strony projektcasper.pl. Warto poświęcić trochę swojego czasu na tak ciekawe i ważne przedsięwzięcie, a przy okazji pokazać, że i nam – Polakom – zależy.

 

 

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments