Chrypka to dość częsta dolegliwość, która zwykle towarzyszy wielu różnym chorobom, takim jak m.in. krup, zapalenie krtani, gardła czy głośni. Pojawia się także u osób, które zawodowo nadużywają głosu, a także tych, którzy są narażeni na wdychanie dymu tytoniowego. Dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci i może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. W tym artykule można przeczytać o domowych sposobach na chrypkę u dziecka, które ułatwią jej zwalczenie.
Przyczyny chrypki u dzieci
Chrypka to efekt zaburzeń drgania strun głosowych, które powodują, że powietrze przepływa przez głośnię nierównomiernie, będąc przyczyną niskiego, nieco szorstkiego głosu oraz trudności z mówieniem. U dzieci, chrypka pojawia się głównie w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych, a także u maluchów, które cierpią na alergię, a więc na skutek kontaktu z alergenem. W drugim z wymienionych przypadków, można także zaobserwować u dziecka świszczący oddech oraz duszności. Poza chrypką dziecko odczuwa także inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak kaszel, ból gardła, a także drapanie i pieczenie w gardle. Aby przynieść maluchowi ulgę, trzeba przede wszystkim skontaktować się z lekarzem, który zaleci stosowanie odpowiednich leków, a czasami także innych preparatów wspomagających. Zwykle są to preparaty w aerozolu, syropy i maści rozgrzewające, a dla najmłodszych – lizaki (powyżej trzeciego roku życia) oraz tabletki do ssania (dla maluchów, które skończyły czwarty rok życia).
Domowe sposoby na chrypkę
Warto także wypróbować domowych sposobów, opartych na wykorzystaniu prozdrowotnych właściwości ziół, owoców i innych substancji naturalnie występujących w przyrodzie, takich jak np. miód. Poniżej kilka przykładów mieszanek, które mogą wspomóc pozbycie się chrypki u dzieci:
- samodzielnie przygotowany syrop z miodu i cytryny lub syrop z cebuli – można go podawać co 2-3 godziny (1-2 łyżeczki),
- ciepła herbata z sokiem malinowym,
- ciepłe mleko z miodem i masłem,
- płukanka na bazie ciepłej wody i soli kuchennej,
- płukanka na bazie naparu z rumianku,
Poszukując środków pomocniczych, które pomagają utrzymać prawidłową kondycję gardła, można sięgnąć po pastylki dla dzieci, które wykazują działanie nawilżające, a także łagodzą podrażnioną śluzówkę. Zajrzyj na: http://fiorda.pl/fiorda-junior/ i zapoznaj się ze składem preparatu.
Artykuł sponsorowany