1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Prawo dla mamy
  6. »
  7. Ciąża chroni przed zwolnieniem – są jednak wyjątki

Ciąża chroni przed zwolnieniem – są jednak wyjątki

Ciąża sprawia, że kobieta, która pracuje na umowę o pracę, zostaje objęta szczególną ochroną. Ustawodawca gwarantuje ciężarnej trwałość umowy o pracę i zakazuje pracodawcy rozwiązania umowy w czasie ciąży oraz trwania urlopu macierzyńskiego. Zatem nie można jej zwolnić, ale są wyjątki. Jakie?

fotokarty

Zakaz zwolnienia a także zakaz tzw. wypowiedzenia zmieniającego mają charakter bezwzględny. Oznacza to, że nie uchyla ich ani zgodny zamiar stron, ani zgoda pracownicy na rozwiązanie umowy pracy przez pracodawcę. Takie wypowiedzenie, jeśli nawet ma miejsce, jest niezgodne z prawem. Powyższa ochrona obejmuje każdy stosunek pracy, niezależnie od tego, w ilu stosunkach pracy pozostaje kobieta. Ciekawostką dla wielu ojców może być także fakt, że ochrona trwałości zatrudnienia przysługuje także ojcu wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego (tacierzyńskiego).

Wyjątki od zasady

Opisana powyżej zasada ma jednak swoje ograniczenia i zakaz rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży nie obejmuje dwóch sytuacji. Pierwsza to, gdy kobieta podpisała porozumienie dotyczące rozwiązania umowy o pracę przed zajściem w ciąże. Ochronie nie podlega także kobieta, która ukryła fakt bycia w ciąży przed pracodawcą.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments