Ciąża tydzień po tygodniu – trzydziesty tydzień ciąży

Skóra Twojego maleństwa już jest na tyle gruba, że nie widać przez nią siateczki naczyń krwionośnych, ale nadal jest jeszcze trochę pomarszczona. Nie ma się jednak czym martwić – do końca ciąży te braki wypełni tkanka tłuszczowa.

Skóra Twojego maleństwa już jest na tyle gruba, że nie widać przez nią siateczki naczyń krwionośnych, ale nadal jest jeszcze trochę pomarszczona. Nie ma się jednak czym martwić – do końca ciąży te braki wypełni tkanka tłuszczowa.

Maluszek jest coraz mniej aktywny – albo dlatego, że ma mniej miejsca, albo ułożył się już w tzw. pozycji startowej, czyli główką w dół. Jego szkielet twardnieje, dojrzewają płuca oraz mięśnie. Mózg nadal rozwija się w zadziwiająco szybkim tempie i nabiera pomarszczonego wyglądu – dzięki powstającym zwojom, w mózgu mieści się więcej komórek. Wątroba i śledziona przestają tworzyć krew – od tej chwili tę funkcję przejmuje szpik kostny.

Maluszek nadal miewa czkawkę, gdy płyn owodniowy dostanie mu się do płuc, Ty odczujesz to jako miarowe pulsowanie na brzuchu. W tym okresie dziecko ma 38-39 centymetrów wzrostu i waży około 1400 gramów.

Przyszła mama

Kobiety w tym okresie szczególnie narzekają na zmęczenie – bo jest mnóstwo powodów, żeby je odczuwać. Przyszła mama jest o wiele cięższa, a rosnący brzuch często uniemożliwia przybranie wygodnej pozycji do spania. Poza tym kobiety wciąż obmyślają plany, dotyczące dziecka i niepokoją się o nie. Objawów zmęczenia nie powinno się ignorować – najlepiej w tym czasie po prostu dużo odpoczywać i zbierać siły na poród, bo wtedy one będą naprawdę potrzebne.

Inne objawy, jakie możesz u siebie zauważyć, to mocno opuchnięte kostki, zwłaszcza, gdy jest ciepło. Aby złagodzić tę dolegliwość, dużo pij, ubieraj ściągające rajstopy i wypoczywaj z nogami uniesionymi ku górze. Kobiety skarżą się także na to, że mocniej się pocą – aby zminimalizować dyskomfort, często bierz prysznic, kup dobry dezodorant, wkładaj przewiewne ubrania.

Niezwykle ważną sprawą w trzecim trymestrze ciąży jest właściwie zbilansowany jadłospis przyszłej mamy – maluszek pobiera teraz substancje odżywcze bezpośrednio od Ciebie. Jedz więc dużo wapnia, które potrzebny mu jest do budowy kości i żelaza, które zasila jego zapasy, które muszą mu wystarczyć na pierwsze 6-9 miesięcy po narodzinach. Nie zapomnij również o produktach zawierających białko i witaminę C – Twoje dziecko ma ogromne zapotrzebowanie także na te składniki. Regularnie sprawdzaj swoje ciśnienie tętnicze oraz wagę.

Zobacz:  Siódmy miesiąc ciąży
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments