Czy każda ciężarna cierpi na zgagę? Dlaczego tak się dzieje?

W ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Prawie każdy nasz układ zaczyna inaczej funkcjonować – łącznie z przewodem pokarmowym. W związku z tym znaczna większość kobiet w ciąży zaczyna odczuwać zgagę, a dolegliwości nasilają się wraz z czasem trwania ciąży. Pocieszającą wiadomością jest fakt, że po porodzie dolegliwości zazwyczaj ustępują.

Dlaczego kobiety w ciąży mają zgagę?

Wynika to z kilku elementów. Po pierwsze zachodzi wiele zmian hormonalnych – zwiększa się poziom estrogenów i progesteronu, które zmniejszają szczelność bariery między przełykiem a żołądkiem. Przez to nadtrawiony pokarm łatwiej cofa się i powoduje ból za mostkiem oraz kwaśny posmak w buzi.

Drugim powodem jest powiększająca się macica, która zaczyna uciskać narządy jamy brzusznej, w tym także na żołądek. W wyniku tego ucisku i zmniejszonej ilości miejsca w brzuchu jedzenie łatwiej nawraca do przełyku.

Sposoby na zgagę w ciąży

Znając powyższe czynniki ryzyka wystąpienia zgagi w ciąży, możemy zmodyfikować codzienne życie, po to, aby złagodzić dolegliwości.

O ile na hormony nie mamy wpływu, to możemy zminimalizować ryzyko cofania się treści pokarmowej. Jak?

  1. Jedz mniej, ale częściej – może to być na przykład 5 posiłków dziennie co 3 godziny. Im mniej wypełniony żołądek, tym lepsza praca mięśni i szybszy pasaż pokarmu do jelita cienkiego.
  2. Nie popijaj posiłków – szklankę wody możesz wypić na 15 minut przed jedzeniem (po to, aby zjeść mniej i nie odczuwać głodu), jednak bezpośrednio po posiłku unikaj popijania go przez około 20 minut. Bezpośrednie „zalanie” wodą zjedzonej porcji spowoduje jej spęcznienie w żołądku i rozciągnięcie mięśnia, w związku z czym sok żołądkowy będzie miał ułatwioną drogę do przełyku.
  3. Unikaj pokarmów nasilających zgagę, czyli: czekolady, cytrusów, ostrych przypraw, tłuszczów zwierzęcych, produktów wysokoprzetworzonych, a także mocnej kawy i herbaty. Brzmi rygorystycznie, jednakże odczujesz ulgę.
  4. Leki – duża część leków dedykowanych leczeniu zgagi nie jest zalecana kobietom w ciąży. Inaczej jednak sytuacja wygląda z lekiem Rennie (https://www.rennie.pl/), którego skład oparty jest o naturalnie występujące składniki (wodorowęglan wapnia i magnezu). Dodatkowo lek działa miejscowo i nie wchłania się do krwiobiegu, w związku z czym pozostaje bez wpływu na nasze dziecko. W przypadku pojawienia się zgagi należy przyjąć jedną tabletkę doustnie i odczekać dwie minuty (tyle czasu Rennie potrzebuje, żeby złagodzić pieczenia za mostkiem). Oczywiście, jak w przypadku każdego leku i suplementu, poinformuj swojego lekarza prowadzącego o przyjmowanym preparacie.
Zobacz:  Co to jest toksoplazmoza?

Bibliografia:

[1] – Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2020/2021, Kraków 2020

[2] – Wielka Interna, Medycyna po Dyplomie, 2012

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments