Crossfit należy w ostatnim czasie do najmodniejszych rodzajów treningu. Chętnie wybierają go zarówno osoby ćwiczące od dawna, jak i początkujący. Najważniejsze zalety to z pewnością różnorodność oraz pozytywne działanie na sylwetkę i kondycję. Kto może trenować crossfit?
Crossfit – na czym to polega?
Crossfit został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych przez Grega Glassmana. Ten rodzaj aktywności fizycznej początkowo wykorzystywany był w trenowaniu policji z Kalifornii, a z czasem również przez amerykańskich strażaków i żołnierzy. Twórca crossfitu skupił się na trzech elementach – treningu siłowym ze sztangą, ćwiczeniach gimnastycznych wzmacniających sprawność oraz na treningu aerobowym wpływającym pozytywnie na wydolność organizmu. Poszczególne ćwiczenia wykonuje się w seriach z krótkimi przerwami, przy czym uwagę należy zwracać na jak najszybsze tempo, ale też na dokładność i prawidłową technikę. Trzeba ponadto pamiętać o rozgrzewce przed wysiłkiem i rozciąganiu po zakończeniu ćwiczeń. Duża intensywność treningu i dokładność jego wykonywania przekłada się na szybkie uzyskanie zamierzonych efektów. Uprawianie crossfitu pozwala poprawić ogólną kondycję organizmu oraz koordynację ciała. Jego dużą zaletą jest też różnorodność – trening ten polega na wykonywaniu zróżnicowanych ćwiczeń, dzięki czemu nie jest monotonny. Nic więc dziwnego, że ciągle cieszy się dużą popularnością wśród wielu osób chcących pracować nad swoją sylwetką lub wzmocnieniem wydolności i sprawności.
Trening crossfit – dla kogo?
W crossficie rodzaj ćwiczeń oraz ich intensywność dobierane są z uwzględnieniem indywidualnych możliwości trenującego, a więc jego wieku, kondycji czy doświadczenia. Oznacza to, że na ten rodzaj aktywności może zdecydować się każdy – zarówno osoby sprawne fizycznie i ćwiczące od lat, jak i te, które dotychczas z siłownią nie miały wiele wspólnego. Różnorodność treningu crossfit sprawia, że doskonale sprawdzi się on, jeśli zechcemy wzmocnić ogólną kondycję i sprawność, zrzucić zbędne kilogramy czy wymodelować sylwetkę. Odpowiednio dobrane ćwiczenia to również sposób, aby poprawić wyniki sportowe, skuteczniej radzić sobie ze stresem czy urozmaicić nieco dotychczasowy trening. Przeciwwskazaniem do uprawiania crossfitu są urazy powypadkowe i kontuzje, okres rekonwalescencji pooperacyjnej oraz ból nasilający się w trakcie ćwiczeń. Z crossfitu powinny zrezygnować również osoby z osteoporozą oraz niewydolnością układu krążenia i układu oddechowego.
Jak się przygotować do crossfitu?
Aby crossfit rzeczywiście przyniósł efekty i nie wiązał się z kontuzjami, najrozsądniej jest ćwiczyć pod okiem trenera. Profesjonalny instruktor dobierze rodzaj aktywności, ale też będzie czuwał nad poprawnością wykonywanego treningu. Skorzystanie z usług trenera w siłowni ma również tę zaletę, że zyskamy dostęp do licznego sprzętu, jak ciężary, drabinki czy skrzynie. Warto też rozważyć zakup akcesoriów do crossfitu dostępnych np. w sklepie online https://unbrokenstore.com/