Czy NNW szkolne zadziała w przypadku zakażenia koronawirusem?

Koronawirus – jak rozumieją go ubezpieczyciele?

Każdy ubezpieczyciel, który oferuje odszkodowanie za zachorowanie na COVID-19, prawdopodobnie stworzy własną definicję zakażenia koronawirusem. Nie chodzi tu o definicję medyczną, a określenie, kiedy ubezpieczony będzie miał prawo ubiegać się o rekompensatę. I tak na przykład Generali podkreśla, że konieczne jest potwierdzenie zakażenia testem rRT-PCR, natomiast Uniqa zaznacza, że odszkodowanie może otrzymać osoba, u której wystąpiły przynajmniej dwa powikłania z wymienionych w OWU (posocznica, wstrząs septyczny, ostra niewydolność serca, ostra niewydolność oddechowa, zaburzenia pracy wątroby).

Jakie świadczenia w ramach NNW szkolnego oferują ubezpieczyciele po zachorowaniu dziecka na COVID-19?

Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której NNW dziecka chroni je nie tylko po nieszczęśliwym wypadku, ale również w razie ciężkiego zachorowania. Zatem niektórzy ubezpieczyciele oferują odszkodowanie dla dziecka z tytułu ubezpieczenia szkolnego, jeśli ubezpieczony malec zachoruje na COVID-19. Na taką ochronę można liczyć m.in. w Generali, PZU, Proamie i Compensie, ale i u innych ubezpieczycieli.

Compensa

NNW szkolne w Compensie zrekompensuje minimum 5-dniowy pobyt dziecka w szpitalu, jeśli polisa zostanie rozszerzona o klauzulę dziennego świadczenia szpitalnego z powodu choroby. Wówczas dziecko otrzyma świadczenie w wysokości 35 zł za każdy dzień hospitalizacji (maksymalnie 2000 zł).

Generali

Rozszerzony zakres Pakietu dla Dziecka Generali gwarantuje świadczenie w wysokości 300 zł za minimum 2-dniowy pobyt dziecka w szpitalu w związku z zachorowaniem na COVID-19. Jeśli ubezpieczony będzie leżał na OIOMie, Generali wypłaci dodatkowe 300 zł. W przypadku zakażenia koronawirusem obowiązuje 14-dniowy okres karencji przy zawieraniu pierwszej umowy NNW szkolnego z Generali.

Zobacz:  Ceremonia chrztu

LINK4

LINK4 stworzyło specjalną ofertę na czas pandemii. Jeśli dziecko zachoruje na COVID-19, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w wysokości 5000 zł oraz 100 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu (maksymalnie 2000 zł). Oprócz tego LINK4 pokryje koszty niezbędnych badań i konsultacji medycznych.

Proama

Jeśli NNW szkolne wykupione w Proamie zawiera klauzulę upoważniającą ubezpieczonego do otrzymania świadczenia za pobyt w szpitalu, Proama wypłaci 300 zł po zachorowaniu dziecka na COVID-19. Hospitalizacja musi jednak odbywać się w Polsce i powinna trwać przynajmniej 2 dni. Proama stosuje 14-dniowy okres karencji.

PZU

Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest objęte standardową polisą NNW szkolnego na warunkach opisanych w OWU.

TUZ

Jeśli NNW szkolne zostało rozszerzone o dodatkowa klauzulę, dziecku chorującemu na COVID-19 będzie przysługiwało świadczenie w wysokości od 300 zł do 500 zł za pobyt w szpitalu. Hospitalizacja powinna trwać przynajmniej 2 dni. TUZ stosuje 7-dniowy okres karencji.

Uniqa

W przypadku poważnego zachorowania, czyli np. zachorowania dziecka na COVID-19, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie z tytułu zachorowania i pobytu w szpitalu (przynajmniej 5 dni hospitalizacji w dowolnym miejscu na świecie). Hospitalizacji powinna rozpocząć się w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Uniqa wprowadza okres karencji wynoszący miesiąc w przypadku zawierania nowej umowy z tym towarzystwem.

Wiener

Jeśli NNW dziecka rozszerzono o klauzulę Pobyt w szpitalu, ubezpieczonemu będzie przysługiwało świadczenie za przynajmniej 3-dniową, a maksymalnie 90-dniową hospitalizację.

ubezpieczenieacovid
Więcej szczegółów na temat ochrony ubezpieczeniowej dziecka w razie zakażenia koronawirusem znajdziesz na https://mubi.pl/poradniki/koronawirus-a-nnw-szkolne/.

Czy odszkodowanie zostanie wypłacone, gdy dziecko trafi na kwarantannę?

W powyższym zestawieniu widać, że ubezpieczyciele wypłacają świadczenia przede wszystkim za pobyt ubezpieczonego w szpitalu. W dodatku firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj zaznaczają, że zachorowanie na COVID-19 musi zostać potwierdzone testem. W związku z tym, sam pobyt na kwarantannie i bezobjawowe przejście zakażenia koronawirusem nie mieszczą się w zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Zobacz:  "Moją ciążę prowadziła położna"

Jak wysokie odszkodowanie można otrzymać w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia, które jest podstawą NNW?

Towarzystwa ustalają sumy ubezpieczenia do każdego świadczenia osobno, tj. górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oznacza to, że ubezpieczający, który wybierze ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą do 5000 zł, w razie konieczności poddania leczeniu ubezpieczonego dziecka otrzyma wsparcie ubezpieczyciela maksymalnie do tej wysokości.

Firmy ubezpieczeniowe zwykle udostępniają kilka wariantów NNW szkolnego na mubi.pl, każdy z inną sumą ubezpieczenia. Rodzice mają zatem możliwość dostosowania wysokości ewentualnych świadczeń do potrzeb dziecka. Jakie limity kosztów leczenia obowiązują w poszczególnych towarzystwach?

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments