Nie jest żadną nowością, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Potwierdza to nie tylko doświadczenie tysięcy rodziców, ale przede wszystkim twarde wyniki badań. Wiedzę tę wykorzystują od lat producenci, którzy oferują coraz ciekawsze zabawki interaktywne. Nie ulega wątpliwości, że warto je mieć! Przedstawiamy ich najważniejsze zalety i podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze.
Jakie zalety mają zabawki interaktywne?
Nowoczesne zabawki interaktywne to skuteczne wsparcie w nauce pierwszych słów, kolorów, zwierząt czy roślin. Dziecko może nauczyć się również podstawowych zwrotów, które w przyszłości wykorzysta w rozmowach z rodzicami czy krewnymi. Na rynku nie brakuje modeli, dzięki którym maluchy potrafią wyrecytować alfabet czy wykonywać podstawowe zadania matematyczne. Ciekawym rozwiązaniem są również zabawki edukacyjne, które uczą pierwszych słów w obcym języku. Jako rodzice powinniście wiedzieć, że nowe słowa są znacznie łatwiej przyswajane właśnie wtedy, gdy dziecko posiada skojarzenie z zabawą. Nie ulega więc wątpliwości, że zabawki interaktywne mają korzystny wpływ na rozwój słuchowo-językowy.
Warto podkreślić, że nowoczesne zabawki interaktywne dla dzieci uczą, na czym polega proces przyczynowo-skutkowy. Dzięki nim maluchy zaczynają dostrzegać i kojarzyć, że dana czynność wywołuje określoną reakcję – np. naciśnięcie przycisku może prowadzić do wydawania dźwięków przez pluszowego misia. Oczywiście, potrzeba na to kilka prób, jednak wyciągnięte wnioski dziecko może przenosić na otaczającą je rzeczywistość, co znacząco ułatwia naukę w przedszkolu.
Nie możemy zapominać, że zabawki interaktywne to także… po prostu zabawki, które dziecko uwielbia. Warto wybierać więc te, które będą towarzyszyły mu podczas codziennych czynności. To m.in. kolorowe zwierzątka Wonder Buddies z serii Mali Odkrywcy Tiny Love, które wydają odgłos chrapania, gdy kładą się spać, czy zachęcają dziecko do wspólnych posiłków. Po kilku dniach stają się nieodłącznym kompanem maluszka!
Jak wybrać zabawki interaktywne?
Nietrudno zauważyć, że w sklepach z artykułami dla dzieci wybór jest ogromny. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, wśród których na pierwszym miejscu zawsze powinno być bezpieczeństwo. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę, czy zabawki interaktywne nie mają żadnych małych elementów, które dziecko mogłoby oderwać i połknąć. Upewnij się również, czy są wykonane z atestowanych materiałów – nie kupuj zabawek z nieznanego źródła, lepiej zaufać sprawdzonym producentom.
Nie mniej istotna jest funkcjonalność. Zabawki interaktywne powinny zająć dziecko na dłużej niż kilka godzin. Zadbaj więc o to, by wybrany przez ciebie model oferował kilka stopni trudności, które maluch odkryje wraz z biegiem czasu, kiedy osiągnie odpowiednie umiejętności. W przeciwnym razie dość szybko porzuci ofiarowaną mu zabawkę w kąt.
Jednocześnie pamiętaj, że zbyt skomplikowane zabawki interaktywne nie zainteresują maluszka. Zwróć uwagę, by wybierane przez ciebie gadżety były dopasowane do wieku i możliwości dziecka. To ważne, by oferowały kilka poziomów trudności, jednak pierwszy z nich nie powinien być za trudny do opanowania w chwili otrzymania prezentu.
Bardzo ważny jest wygląd zabawki. Po pierwsze dlatego, że na tym etapie możemy już mówić o wyrabianiu się poczucia estetyki. Po drugie zaś należy pamiętać, że źle dobrana kolorystyka może sprawić, że gadżet będzie dla dziecka przerażający lub – wręcz przeciwnie – nudny. Staraj się nie sięgać po krzykliwe lub przesadnie stonowane barwy. Najlepszym wyborem jest podstawowa paleta: czerwony, żółty czy niebieski. Te kolory przyciągną uwagę malucha.
Ostatnim aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest głośność. Oczywiście, wydawanie dźwięków jest jedną z podstawowych funkcji, na których opierają się interaktywne zabawki. Warto jednak zwrócić uwagę, że bardzo wysoki poziom głośności może być straszny dla dziecka i męczący dla rodzica. Niektóre modele oferują możliwość regulowania natężenia, inne zaś posiadają opcję całkowitego wyłączenia. Warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem.
undefined