Czym jest sebum – jak sobie z nim radzić?

Sebum to wydzielina, która odgrywa ważną rolę w wyglądzie skóry i włosów. Jednak jej nadmiar do niczego pozytywnego nie prowadzi. Warto więc dowiedzieć się, co robić, jak sobie z tym nadmiarem radzić.

Czym jest sebum?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest to sebum. Otóż jest to naturalna wydzielina zwana też substancją, która wpływa na zdrowy wygląd skóry i włosów. Sebum to po prostu mieszanka lipidów, jak na przykład glicerydy i węglowodory. Wydzielinę tę produkują gruczoły łojowe, które znajdują się w skórze. Łój z kolei jest wytwarzany przez pory mieszków włosowych. To substancja, która odpowiada za prawidłowe natłuszczenie skóry i zapewnia pożądaną miękkość. Ponadto gwarantuje ochronę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą o czym więcej dowiedziecie się na https://skin79-sklep.pl/blog/sebum-co-to-jest-i-jak-sobie-radzic-z-lojem-skornym. Jak widać, sebum to odgrywa bardzo ważną rolę, ale trzeba pamiętać, że jego nadmiar niestety ma negatywny wpływ na skórę i włosy. Przede wszystkim jego nadmiar sprawia, cera zbyt mocno się błyszczy. Daje się też z łatwością zauważyć powiększone pory. Nadmierna produkcja sebum sprzyja powstawaniu problemów z trądzikiem o którego genezie dowiecie się z https://skin79-sklep.pl/blog/tradzik-rodzaje-przyczyny-i-sposoby-radzenia-sobie-z-nim. Co więcej, doprowadza do rozszerzenia i zapchania ujścia porów skóry. Przez to właśnie na skórze zaczynają pojawiać się zaskórniki – białe kaszki i czarne wągry. Gdy sebum jest produkowane w nadmiarze, zaczynają przetłuszczać się także włosy.

Jak radzić sobie z nadmiarem sebum?

Należy przede wszystkim podkreślić, że przyczyn nadmiernego wydzielania sebum jest wiele. Na przykład zależy to od predyspozycji genetycznych i gospodarki hormonalnej. Produkcja sebum w nadmiarze może być spowodowana ciążą, dojrzewaniem albo starzeniem. W związku z powyższym nie mamy zbyt dużych możliwości jeśli chodzi o pohamowanie tej produkcji. Możemy jedynie panować nad stresem, prowadzić zdrowy tryb życia i zdrowo się odżywiać. Warto ograniczyć spożywanie tłuszczów i cukrów, a w to miejsce wprowadzić produkty bogate w witaminę A oraz witaminę B. Bardzo ważne jest również to, aby zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Należy unikać jej wysuszenia. Wsparciem w tej pielęgnacji będzie wybór kosmetyków przeznaczonych dla tego właśnie typu skóry. Skórę powinno się myć letnią wodą. W ten sposób będzie można łatwo pozbyć się nadmiaru łoju i złuszczyć skórę. Poza tym wszystkim warto stosować matujące bazy pod makijaż i bibułki usuwające nadmiar sebum. Czasem tyle wystarcza, by zapanować nad nadmiarem sebum i towarzyszącymi temu dolegliwościami skórnymi. O ile to możliwe, warto też zdiagnozować przyczynę nadmiernej produkcji sebum, bo dzięki temu łatwiej będzie temu przeciwdziałać czy tę produkcję hamować.

Zobacz:  Zobacz, jak można zwalczyć niedoskonałości skóry
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments