Ciąża to okres, w którym kobieta powinna zadbać o siebie szczególnie. Każda przyszła mama nie powinna zapominać o regularnych wizytach u lekarza ginekologa i prowadzeniu badań diagnostycznych.
To dzięki kontroli diagnostycznej i wczesnemu wykryciu problemu, można na niego odpowiednio zareagować. Jednocześnie wiemy doskonale, jak wiele wątpliwości i stresu łączy się z czasem ciąży. Świadomość swojego stanu zdrowia, a także stanu zdrowia dzidziusia doda pewności i poczucia bezpieczeństwa każdej przyszłej mamie.
Na pytania dotyczące profilaktyki zdrowotnej w okresie ciąży, a także diagnostyki laboratoryjnej odpowiada mgr Danuta Kozłowska – Farmaceuta, Specjalista II-go stopnia Analityki Klinicznej, Koordynator ds. Kontroli Jakości na Polskę Sieci Laboratoriów DIAGNOSTYKA, Kierownik Centralnego Laboratorium w Krakowie.
Diagnostyka laboratoryjna to dziedzina medycyny partnerująca lekarzowi w postawieniu Pacjentowi pełnego rozpoznania medycznego. Pozwala na ustawienie standardowych granic dla parametrów analitycznych określających stan zdrowia i choroby u osób zależnie od płci i wieku.
Poznanie poziomów parametrów decydujących o stanie zdrowia u Kobiet jest ważne w przebiegu całego naszego życia. W okresie rozwojowym i po uzyskaniu stanu pełnej dojrzałości pozwala na indywidualne ustalenie poziomu pewnych parametrów, które miewają swoje „przedziały” charakterystyczne nawet dla danej osoby mieszkającej w różnych regionach Polski. Nasz poziom immunizacji organizmu jest również bardzo istotny i to warto określić jeszcze przed ciążą.Ciąża jest dla kobiety okresem specjalnym – fizjologicznie normalnym – aby zabezpieczyć mamę i dziecko musimy obserwować rozwój w czasie tych dziewięciu miesięcy, poprzez zarówno badania analityczne jak i instrumentalne (USG).Wyłapanie wszelkich niebezpiecznych niedoborów (np. żelaza) nadmiarów (np. glukozy), zapewnia się poprzez realizowanie programu dla matki ułożonego w pełen harmonogram tygodniowy, trymestralny.
Obserwacja podstawowych parametrów po urodzeniu dziecka jest bardzo ważna zarówno dla matki (morfologia, Fe, wapń, itp.), jak dla niemowlęcia (bilirubina, wapń, glukoza). Dla kobiety w naszych „zabieganych” czasach jest istotne, aby powróciła do stanu równowagi i zabezpieczyła swoje zdrowie (parametry hormonalne, tarczyca) i oczywiście – jeśli karmi – odpowiedni pokarm dla dziecka. Nie można zapomnieć o badaniach specjalistycznych. Obecne czasy wyraźnie „sprzyjają” późnemu macierzyństwu. Średnia wieku kobiet rodzących pierwsze dziecko zmierza w kierunku kobiet 30-35 letnich. W tym okresie zwiększa się ryzyko urodzenia dziecko z obciążeniami genetycznymi. Analityka zarówno instrumentalna, jak biochemiczna pozwala na określenie poziomu tego ryzyka bez uruchamiania badań inwazyjnych.
Badania, którym powinna się poddawać przyszła mama, są określone w książeczkach przebiegu ciąży. Wszystko zależy od tego, jak mama była przygotowana do ciąży – czy ma wykonane badania, które powinna zrobić przed nią. Jeśli nie, to w porozumieniu z lekarzem powinna je uzupełnić. Z podstawowych można wymienić tak rutynowe jak morfologia, OB., badanie ogólne moczu, próby wątrobowe, glukoza i lipidogram, grupa badań Torach.Istotny jest wiek kobiety i do tego również należałoby dostosować panel badań – wzbogacając go np. o badania tarczycowe.Przygotowując się do porodu każda z Pań powinna mieć – razem z partnerem – określoną grupę krwi tak, aby zdiagnozować ewentualne występowanie konfliktu serologicznego.
Postawiłabym pytanie inaczej – Czy badanie, które może wykonać kobieta w zakresie naszego ubezpieczenia zdrowotnego – czyli bezpłatnie są wystarczające. Otóż w bardzo podstawowym zakresie tak. Natomiast, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie zalecenia, aby objęły one badania wskazane w tym okresie przez ginekologów i perinatologów, jeśli zaczynają się wszelkiego rodzaju komplikacje, to zaczyna to w dużym zakresie finansowo obciążać budżet rodzinny.
Z roku na rok większa, ale spontaniczna. Rozumiem przez to nabywanie jej poprzez publikatory najczęściej związane z periodykami prasy kobiecej, popularnej, różnego rodzaju popularno medyczne strony i fora internetowe, gdzie pacjenci dzielą się zdobytymi ciekawostkami.
Działanie informacyjne typowo medyczne – fachowe również jest coraz bardziej widoczne. Pod auspicjami np. sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA pozwala na uporządkowanie pewnych obszarów. Na stronie internetowej DIAGNOSTYKI oraz w materiałach informacyjnych, przekazujemy uwagi w dziedzinie badań analitycznych w tak podstawowych sprawach: jak należy się przygotować do poszczególnych badań?, jakie są fakty dotyczące podstawowej ich interpretacji, ze szczególnym zwracaniem uwagi na fakt, że tę umiejętność posiadają tylko lekarze i mimo, że trzeba za niektóre badania zapłacić, to ich wyniki musi zinterpretować specjalista – aby nie przegapić momentu rozpoczęcia terapii.
Jak powiedziałam już wcześniej: nowoczesna, świadomie prowadzona informacja medyczna. Pełna wiedza o tym, jak ważna jest profilaktyka – badania okresowe od wieku dziecięcego po późną starość. Reforma Służby Zdrowia z dobrym rozmieszczeniem finansów w kierunku do Pacjenta.