Twoje dziecko mocno się ślini? Zastanawiasz się, jakie mogą być powody wzmożonej produkcji śliny u niemowlęcia? O intensywnym ślinieniu się niemowląt opowiada ekspert portalu www.baby-shower.pl
Powodów wzmożonej produkcji śliny u niemowląt może być sporo, ale najbardziej oczywistym i zarazem najbardziej powszechnym jest ząbkowanie. Nadprodukcja śliny ma swój związek z wyrzynaniem się pierwszych ząbków. Zwykle już kilka tygodni przed pojawieniem się jedynek możesz zaobserwować, że Twoja pociecha produkuje więcej śliny niż dotychczas. Jeśli dodatkowo zauważysz, że maleństwo ma czerwone i rozpulchnione dziąsełka, a dodatkowo jest podenerwowane i marudne, to możesz być pewna, że już niebawem pojawią się pierwsze mleczaki.
Niejednokrotnie zapewne słyszałaś, że niemowlę poznaje świat wszystkimi zmysłami. Wkładanie zabawek i różnych przedmiotów do ust to jeden ze sposobów doświadczania rzeczywistości. Gdy brzdąc wkłada do buzi rączki, gryzaczki i zabawki, umysł pociechy dostaje sygnał do działania, a ślinianki- do produkcji śliny. Nic zatem dziwnego, że buzia, rączki i ubranko szkraba jest całe mokre.
Odkrywanie uroków rzeczywistości i możliwości własnego organizmu może być naprawdę urocze. Bywa i tak, że maluch odkrywa własne możliwości i robi bańki ze śliny. Tak oto przygotowuje swój aparat mowy do mówienia. A to, że przy okazji opluwa siebie, innych i wszystko wokół? Ot, zwyczajna sprawa.
Nadmierne ślinienie się jest zazwyczaj typowym, normalnym, w pełni fizjologicznym i uwarunkowanym rozwojem maluszka zachowaniem. Bywa jednak i tak, że powinno być skonsultowane ze specjalistą. Kiedy? Przede wszystkim wtedy, gdy nadmiernemu ślinieniu się towarzyszą trudności w połykaniu czy częste zachłystywanie się śliną. Powodem do konsultacji z lekarzem powinny także być częste infekcje górnych dróg oddechowych, brak apetytu, kaszel, powiększone i bolesne węzły chłonne lub nocne chrapanie.
Fot.Katarzyna Piwecka Fotografia ciążowa i dziecięca Poznań www.katarzynapiwecka.pl