Lot z małym dzieckiem: jak się przygotować?

Wbrew pozorom podróżowanie samolotem z małym dzieckiem jest o wiele bezpieczniejsze niż jazda samochodem.

Już niemowlaki mające około miesiąca mogą bez problemu przemieszczać się w ten sposób. Choć często niepokoimy się, jak maluch usiedzi tak długi czas niemal bez ruchu, dzięki kilku prostym trikom będziemy w stanie opanować sytuację.

Jak załatwić formalności?

W zależności od tego, czy planujemy lot na terenie kraju, czy też międzynarodowy, podróżując z dzieckiem musimy pamiętać o zabraniu odpowiednich dokumentów – nie tylko dla siebie, lecz również dla malucha. W większości przypadków będzie to paszport (pamiętajmy, że w niektórych krajach wymagany jest paszport ważny jeszcze przez kolejne 3 lub 6 miesięcy). Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jakie dokumenty wymagane są w miejscu, do którego się udajemy, a także w krajach, w których będziemy przesiadać się z jednego samolotu do drugiego. Niekiedy wymagane jest także potwierdzenie zgody drugiego rodzica na przewiezienie dziecka (w przypadku, gdy podróżujemy z dzieckiem bez drugiego prawnego opiekuna). Warto zawczasu kupić bilety lotnicze – można je w kilka chwil zamówić na stronach biur podróży takich, jak First Class. Liczba miejsc dla dzieci jest często limitowana.

Komfortowy sen
Jeśli lecimy samolotem z kilkumiesięcznym niemowlakiem lub jeszcze młodszym dzieckiem, prawdopodobnie większość czasu spędzi ono po prostu spokojnie śpiąc. Delikatny szum sprzyja zasypianiu, a my możemy jedynie postarać się stworzyć naszym pociechom jak najbardziej komfortowe warunki. Zatroszczmy się zatem o odpowiednie ubranko (nie zapomnijmy też o drugiej wersji, na zmianę). Najlepiej jest wybrać miękkie śpioszki lub wygodny dres. Ubierajmy dziecko „na cebulkę” – w samolocie panować mogą różne warunki, a gdy działa klimatyzacja, może zrobić się chłodno. Zabierzmy ze sobą wygodne, lekkie buciki np. sandałki. Nie zapomnijmy o poduszce i kocyku (niektórzy przewoźnicy sami zapewniają takie wyposażenie). W bagażu podręcznym muszą znaleźć się oczywiście także pieluszki, chusteczki nawilżane, picie, dla starszego dziecka zdrowe przekąski.

Sposoby na nudę

Wydawać by się mogło, że wspaniały widok z okna samolotu pochłonie starsze dzieci na dłuższy czas. Rzeczywiście, jest on zajmujący, jednak gdy pogoda nie dopisze, czy też lot będzie trwał wiele godzin, trudno liczyć na to, że dziecko nie będzie się niecierpliwić. Siedzenie bez ruchu jest niełatwe dla dorosłego, a co dopiero dla pełnego energii malucha! Zabierzmy na pokład ulubioną zabawkę, a także kilka nowych – w ten sposób z pewnością uda nam się zająć dziecko na jakiś czas. Warte uwagi są także specjalne łamigłówki i gry podróżne, jednocześnie rozwijające kreatywność i wyobraźnię. Godne polecenia jest również wspólne czytanie bądź zabawa w zgadywanki.

Zobacz:  Choroba lokomocyjna u dzieci

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments