WHO informuje, że co roku przybywa chorych na choroby układu oddechowego – astmę, alergeny i choroby płuc. Zadbaj o zdrowie swoje oraz swojego dziecka i sprawdź jaki oczyszczacz powietrza najlepiej sprawdzi się do pokoju dziecięcego.
Zanieczyszczenie powietrza już od kilku lat kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy niosąc ze sobą skutki zdrowotne. U dzieci odporność jest jeszcze niedostatecznie rozwinięta przez co ryzyko chorób rośnie.
W ochronie zdrowia dzieci najlepsze będą oczyszczacze powietrza z 3 filtrami:
- Wstępny – zatrzymuje największe zanieczyszczenia – włosy, sierść, kurz, okruchy o wielkości do 10 mikrometrów.
- HEPA – oczyszcza powietrze w 99,9% z pyłów PM1, PM2,5 i PM10, mniejszych cząsteczek kurzu i sierści, których nie zatrzymał filtr wstępny, alergenów, pleśni, bakterii, wirusów i grzybów.
Na rynku pojawił się oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 z filtrem HEPA H13 EF, który usuwa aż 99,97% zanieczyszczeń.
- Węglowy – usuwa zanieczyszczenia gazowe, zapachy i lotne związki organiczne (LZO) tj. formaldehyd, dym papierosowy, terpeny i aceton.
Klarta Stor 2 – klarta.pl
Zalety oczyszczacza powietrza w pokoju dziecka:
- chroni układ oddechowy przed obrzękami, niedotlenieniem i dusznością powstającymi wskutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
- chroni przed chorobami nowotworowymi
- ogranicza ryzyko chorób wirusowych i bakteryjnych
- łagodzi objawy alergii.
- Używanie oczyszczacza powietrza umożliwia regularne wietrzenie mieszkania – szybko oczyści pokój dziecięcy z napływających zanieczyszczeń zewnętrznych.
Wybierając idealny oczyszczacz powietrza dla dziecka zwróć uwagę na jego parametry:
- Wydajność CADR – określa jaką ilość powietrza na m3 klimatyzator przefiltruje w ciągu godziny, a tym samym do jak dużego pomieszczenia jest przeznaczony. Należy pamiętać, że oczyszczacza powietrza nie dobiera się do całego mieszkania, a jedynie do jednego pomieszczenia, ponieważ powietrze pomiędzy pomieszczeniami nie przemieszcza się swobodnie. Przyjmuje się, że na 10m3 przypada ok 80 m3/h wydajności oczyszczacza.
- Poziom hałasu – dopuszczalna głośność oczyszczacza to 30 – 35 dB, jeśli chcesz użytkować oczyszczacz również w sypialni to niezbędny jest tryb SLEEP spowalniający obroty urządzenia. Najlepiej jeśli oczyszczacz będzie miał bezszczotkowy silnik. który jest cichy.
- energooszczędność – oczyszczacze powietrza muszą być używane cały czas, co niestety generuje koszty. Poszukaj takiego urządzenia, którego pobór mocy jest jak najniższy.
Dodatkowe funkcje:
- jonizacja – najlepiej plazmowa, generuje jony ujemne, które łączą się z cząsteczkami alergeny, bakterie, wirusy i zarodniki pleśni neutralizując je i usuwając.
- blokada rodzicielska
- sterowanie przez aplikację
- tryb nocny
- tryb automatyczny, który dopasowuje prędkość wiatraka do aktualnego poziomu zanieczyszczenia. Przydatne jest również sterowanie aplikacją przez Wifi. Twoje dziecko może spać a ty zadbasz o dobrą jakość powietrza i będziesz mieć podgląd na aktualne zanieczyszczenie w aplikacji.
- wskaźnik zużycia filtrów – filtr powinno wymieniać się regularnie od 12 do 24 miesięcy. Jeśli wymiana będzie potrzebna wcześniej wskaźnik zużycia filtrów powiadomi Cię.