Przyjście na świat maluszka jest dużym przeżyciem dla rodziców. To także ogromna odpowiedzialność. Dzidziuś narażony jest na wiele niebezpieczeństw, potrzebuje troskliwej opieki. Szczególną uwagę należy zwrócić na jego skórę, która jest niedojrzała oraz bardzo delikatna. To właśnie dlatego jest ona podatna na pieluszkowe zapalenie skóry. W jakich sytuacjach najłatwiej o odparzenia?
Pieluszkowe zapalenie skóry – co to jest?
Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry w miejscu przylegania pieluszki. Jego objawy to zaczerwieniona oraz łuszcząca się skóra, której towarzyszy pieczenie i swędzenie. Z tego powodu dziecko może płakać lub być niespokojne. Symptomami świadczącymi o rozwoju zapalenia są grudki, pęcherzyki czy wysypka. Statystycznie na odparzenia są najbardziej narażone dzieci pomiędzy siódmym a dwunastym miesiącem życia.
Niemowlak może zachorować z wielu powodów, takich jak zmiana diety, okres ząbkowania czy terapia antybiotykami. Więcej na ten temat można przeczytać na https://sudocrempolska.pl/kiedy-pieluszkowe-odparzenie-skory-wystepuje-najczesciej/.
Kiedy odparzenie skóry u niemowląt występuje najczęściej?
Choć odparzenia u niemowląt mogą mieć różne podłoże, najczęściej są wynikiem nieprawidłowej higieny. Skóra dziecka jest niedojrzała, jej elastyczne włókna nie są w pełni rozwinięte, nie posiada ona odpowiedniego unerwienia. Z tego powodu jest ona wyjątkowo podatna na infekcje i podrażnienia. Jednocześnie maluszek niemal cały czas przebywa w pieluszce, która blokuje dostęp powietrza do skóry. Jeśli jest ona dodatkowo zabrudzona i wilgotna, staje się idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii. Kiedy opiekunowie nie zmieniają regularnie pieluszki, nie dbają o właściwą pielęgnację okolic intymnych, a także nie sięgają po krem, który wzmacnia właściwości ochronne skóry, ryzyko wystąpienia odparzeń jest bardzo wysokie.
Jak zapobiegać powstawaniu odparzeń u niemowląt?
Aby zminimalizować ryzyko rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry, należy często zmieniać pieluszkę dziecka, najlepiej tuż po zabrudzeniu. Po usunięciu brudnej pieluszki trzeba przemyć okolice intymne dziecka, a następnie nałożyć na nie krem, który wesprze procesy regeneracyjne skóry. Oprócz tego warto jak najczęściej wietrzyć pupę dziecka, a także zadbać o pieluszki wykonane z nieuczulających materiałów. Należy starannie dobierać kosmetyki dla dzieci. Powinny być one łagodne, przebadane dermatologiczne i dedykowane niemowlakom. Ważna jest codzienna kąpiel oraz sposób osuszania skóry dziecka. Nie powinno się jej pocierać ręcznikiem, co może wywołać dodatkowe podrażnienia. Lepiej jest przykładać ręcznik do skóry w celu wchłonięcia wilgoci. Dzidziuś powinien być ubrany w przewiewne i miękkie ubranka.
Jaką maść warto stosować na odparzenia
W profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry ważny jest odpowiedni krem. Po jaki preparat jednak sięgnąć? Polecana maść to Sudocrem. Posiada ona pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Jest to preparat hipoalergiczny, odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka. Zawiera on tlenek cynku, który ma właściwości regenerujące i ochronne. Oprócz tego maść nawilża, koi, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Sudocrem można stosować nie tylko profilaktycznie, ale również leczniczo po zauważeniu pierwszych objawów odparzenia, jak zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Jest to popularny krem na odparzenia, którego receptura została wymyślona 90 lat temu. Więcej informacji o maści można znaleźć na stronie producenta: https://sudocrempolska.pl/.
Pieluszkowe zapalenie skóry to statystycznie jedna z najczęściej występujących chorób w okresie niemowlęcym. Nie zawsze da się jej uniknąć. Właściwa higiena, częsta zmiana pieluszki i stosowanie kremu znacznie jednak minimalizują ryzyko wystąpienia objawów. W razie pojawienia się odparzenia można sięgnąć po Sudocrem, który szybko pomoże je załagodzić. Obecność pęcherzy i grudek na skórze to jednak wskazanie do wizyty u lekarza.