Fundacja Dzieci Niczyje zainaugurowała z początkiem kwietnia 2008 r. swój nowy program „Dobry rodzic – Dobry start”.
Jego głównym celem jest ochrona najmłodszych dzieci przed przemocą. Projekt realizowany jest pod patronatem MPiPS oraz Ministerstwa Zdrowia, przy współudziale m.in. stołecznego ratusza i wsparciu World Childhood Foundation. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 90 procent dzieci, które padają ofiarą przemocy, to dzieci do trzeciego roku życia. Powód jest prosty: są one najbardziej bezbronne. Jednocześnie krzywdzenie i zaniedbywanie jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności dzieci w grupie do lat trzech. Największe ryzyko krzywdzenia występuje wśród dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Sprawcami krzywdzenia małych dzieci najczęściej są ich rodzice.
Dlatego inicjatorzy programu „Dobry Rodzic – Dobry Start” skupili się na działaniach na rzecz zapobiegania krzywdzeniu małych dzieci wieku do trzech lat. Chcą wspierać rodziców w umiejętności wychowywania bez przemocy, m.in. przez zapewnienie im dostępu do bezpłatnych materiałów edukacyjnych i oferty pomocy psychologiczno-terapeutycznej.
Działania prowadzone w ramach programu są skierowane zarówno do rodziców oczekujących dziecka i rodziców małych dzieci, jak i do profesjonalistów, czyli pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej, mających na co dzień kontakt z rodzinami. „Nie mówimy wyłącznie o rodzinach patologicznych. Aby skutecznie zapobiegać zjawisku krzywdzenia dzieci, musimy także trafić do zwykłych rodzin”, podkreśla Karolina Lewandowska z Fundacji Dzieci Niczyje.