Drugi miesiąc ciąży zaczyna się pięć tygodni po ostatniej miesiączce. Jest to moment, w którym kobieta robiąc badanie ginekologiczne lub specjalny test ciążowy może  dowiedzieć się, że rozwija się w niej nowe życie.

fotokarty

Jak rozwija się maluszek?

Praca mózgu jest bardzo intensywna. Zaczyna się tworzyć centralny układ nerwowy oraz widać zaczątki kończyn. Serce dziecka jest już uformowane i bije około 60 – 70 uderzeń na minutę. Zaczynają się formować płuca, rozwinęło się już 8 z 10 kręgów kręgosłupa, a także mózg, rdzeń kręgowy i nerwy dziecka. Mózg zaczyna wysyłać sygnały nerwowe do mięśni. Nerki są już na swoim miejscu i niedługo zaczną swoją pracę. Tworzą się gruczoły tarczycy i nadnerczy, które będą wydzielały hormony niezbędne do wzrostu dziecka w następnych miesiącach. Także żołądek, jelita i wątroba są już na swoim miejscu. Szybko tworzą się mięśnie, kości i skóra nadając maluszkowi coraz bardziej dziecięcy wygląd.

Jak czuje się mama?

Właśnie teraz najczęściej pojawiają się pierwsze ciążowe dolegliwości. Prawdopodobnie jesteś blada, senna i zmęczona. Boli cię głowa, masz drażliwe piersi, pogorszył się też wygląd twojej cery. Jesteś bardzo wrażliwa na wszystkie otaczające cię zapachy.Być może wymiotujesz, i to nie tylko rano. Nie martw się jednak, są to normalne objawy. Wymioty i mdłości dotykają aż 70 procent kobiet w ciąży.

Carriwell

W drugim miesiącu ciąży u kobiety występuje większe zapotrzebowanie na sen, niż dotychczas. Ale to właśnie w ten sposób organizm przygotowuje się do zmian, które będą następowały w bardzo szybkim tempie. Jest to okres tzw. „huśtawek emocjonalnych”. Kobieta z łatwością popada ze skrajności w skrajność, od płaczu, do śmiechu. Już od momentu zapłodnienia rządzą tobą szalejące hormony. Pod koniec drugiego miesiąca powszechnie występuje uczucie zwątpienia w siebie, a czasem nawet ambiwalentne uczucia do dziecka. Możesz czuć się nieszczęśliwa,  nie wierzyć w swoje możliwości.

Jest to także trudny okres dla przyszłych tatusiów. Muszą być oni bardzo cierpliwi, wyrozumiali, a przede wszystkim powinni okazać kobiecie wsparcie. Ważne jest, aby kobieta czuła, że jej mężczyzna jest także jej przyjacielem, któremu można powiedzieć o tym, co teraz czuje.

Na poprawę złego samopoczucia spraw sobie codziennie drobną przyjemność np. posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj gazetę, obejrzyj dziecięce ciuszki, porozmawiaj z przyjaciółką itp. To ci naprawdę dobrze zrobi. Ważne jest także to jakie podejście ma twój   ginekolog. Dobrze, by był wyrozumiały i cierpliwy. Pamiętaj, jeśli poczujesz, że wybrany przez ciebie lekarz nie spełnia twoich oczekiwań, możesz go zmienić na każdym etapie ciąży.

W drugim miesiącu ciąży czeka się kolejna wizyta u ginekologa. Podczas wizyty lekarz  oceni wygląd zewnętrznych narządów rodnych.  Podczas ciąży wejście do pochwy, wargi sromowe są zasinione,  gdyż  zwiększa się ich unaczynienie. Czeka cię badanie wziernikiem. Badanie takie umożliwi lekarzowi ocenę szyjki macicy. Lekarz  oceni także wielkości macicy – pod koniec drugiego miesiąca powinna mieć wielkość gęsiego jaja.

Lekarz sprawdzi także twoją wydzielinę pochwową. W czasie ciąży wzrasta jej ilość. Jest to  spowodowane zwiększoną produkcją przez gruczoły śluzowe macicy. Gęsta wydzielina o białym kolorze i konsystencji serka świadczy np. o zakażeniu drożdżakowym. To dość częsta przypadłość w pierwszym okresie ciąży. Leczy się ją kremami albo serią dopochwowych czopków.

Lista badań w drugim miesiącu ciąży:

• morfologia (co miesiąc); analiza krwi – określenie grupy krwi i czynnika Rh (pierwszy trymestr);
• cytologia – mikroskopowe badanie wymazu z szyjki macicy (pierwszy trymestr);
• badania wykrywające przeciwciała różyczki (raz w czasie ciąży) i toksoplazmozy (trzy razy w czasie ciąży, jeśli ciężarna nie ma przeciwciał);
• badanie ogólne moczu wykonuje się je, by sprawdzić, czy nie ma w nim białka i glukozy (wykonywane co miesiąc, wykluczają np. problemy ciężarnej z nerkami);
• AFP – badanie stężenia alfa-fetoproteiny – badanie krwi w kierunku poważnych wad wrodzonych płodu (w pierwszym trymestrze lub na początku drugiego);
• glukoza w surowicy krwi (na początku ciąży, w 5. lub 6. miesiącu);
• HBs – badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B (pod koniec ciąży);
• HCV – badanie określające nosicielstwo żółtaczki typu C;
• stopień czystości pochwy – badanie wydzieliny z dróg rodnych (pierwszy i ostatni trymestr);
• WR – badanie w kierunku kiły (na początku i końcu ciąży).

położnaDobre rady położnej i ginekologa  na drugi  miesiąc:

1. Pij wodę  i soki – woda wypłukuje z organizmu toksyny, na które twój organizm reaguje wymiotami. Pij ją małymi łykami pół godziny po zjedzeniu posiłku. Zgłoś się do lekarza, jeśli pijesz mniej niż dwa litry płynów dziennie. Może grozić ci odwodnienie.

2. Zdrowo się odżywiaj – w twojej codziennej diecie powinny znaleźć się ziemniaki, ryż, pieczywo ciemnoziarniste, płatki zbożowe, banany, kiełki pszenicy.

3. Poleniuchuj w łóżku po przebudzeniu – nie wstawaj szybko z łóżka, bo możesz dostać zawrotów głowy.  Dobre też ci zrobi zjedzenie śniadania w łóżku.

4. Zadbaj o ciało – stosuj dobrej jakości nawilżający balsam do ciała lub specjalny preparat do pielęgnacji biustu dla kobiet w ciąży. Powinnaś także pomyśleć już o odpowiednim biustonoszu. Musi on być miękki, wygodny i nie uciskający (bez fiszbin). Możesz kupić specjalny stanik dla kobiet w ciąży, który “rośnie” razem z biustem.