Zez, czyli nieprawidłowe ustawienie oczu, powinien być leczony już w dzieciństwie. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa, by nasze dziecko prawidłowo widziało.
Ważne, by we wczesnym okresie życia zdiagnozować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości dotyczące oczu. Wiele schorzeń oraz wad jest uleczalnych. Współczesna okulistyka zmienia obraz świata otaczającego Pacjenta – mówi dr n. med. Ewa Filipowicz, okulista ze Szpitala św. Rafała w Krakowie.
Badania wykazują, że u większości dzieci i młodzieży szkolnej stwierdza się różnego rodzaju wady wzroku. Myślę, że bardzo duży wpływ na taki stan rzeczy ma zarówno wzrost świadomości wśród rodziców, jak i systematyczna opieka pediatryczna. Lekarze zajmujący się badaniem rozwoju dzieci są wyczuleni na zaburzenia w układzie wzrokowym małych Pacjentów. Współczesna medycyna stwarza dogodne warunki do leczenia zeza, oczopląsu oraz wielu innych schorzeń oczu, także tych występujących u dorosłych – opowiada dr Filipowicz.
Badanie wzroku wchodzi w skład kompleksowego badania dziecka. Ocenę ostrości wzroku, widzenia przestrzennego, wady wzroku można dokonać już u malutkich dzieci. Bardzo ważny jest czas – małe dzieci powinny być badane, ponieważ pozwala to wykryć takie zaburzenia jak zez, oczopląs, niedowidzenie, wady refrakcji, a także zmiany w soczewce czy w dnie oka. Bardzo istotne jest i to, by jak najwcześniej dobrać odpowiednie okulary. Niewyrównana wada wzroku może prowadzić do przewlekłego zapalenia spojówek lub brzegów powiek, częstych bólów głowy i zaburzenia akomodacji. Na szczęście czasy, kiedy okulary były powodem przykrych sytuacji mamy już za sobą! Dziś bardzo dużo dzieci je nosi, a wybór ładnych i kolorowych oprawek sprawia, że okulary są ozdobą, a nie tylko koniecznością. Noszenie okularów przez dziecko ma niebagatelny wpływ na jego wzrok. Bardzo często zapobiega powstawaniu zeza i nieodwracalnych zmian w narządzie wzroku. Problemy ze wzrokiem mogą być powodem kłopotów związanych z nauką i czytaniem – komentuje okulista ze Szpitala św. Rafała.
Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za prawidłowy rozwój dziecka. Stąd też bardzo ważna jest obserwacja oczu malucha. Każde nieprawidłowe ustawienie oczu dziecka powinno być konsultowane z lekarzem okulistą. Nieprawidłowości w budowie oka, stany zapalne, choroby rogówki, soczewki, siatkówki lub ciała szklistego mogą być powodem zeza. Wczesna diagnoza oraz podjęte leczenie daje naprawdę ogromną szansę na wyleczenie. Grupą dzieci wymagającą szczególnej opieki są wcześniaki oraz dzieci obciążone wywiadem rodzinnym – bowiem zez i wady wzroku często występują rodzinnie – dodaje dr Filipowicz. Sygnałów, które powinny zaniepokoić rodziców jest bardzo dużo: mrużenie oczu, pochylanie głowy na jeden bark, unoszenie lub obniżanie brody podczas uważnego patrzenia oraz podchodzenie zbyt blisko do telewizora.
Zawsze zaczyna się od leczenia zachowawczego opierającego się na wyrównywaniu wady refrakcji okularami korekcyjnymi. Czasami nie jest to wystarczające. Wówczas zalecaną metodą jest leczenie operacyjne. Powikłaniami nieleczonego zeza może być podwójne widzenie, asymetria twarzy, wyrównawcze ustawienie głowy, brak możliwości wykształcenia obuocznego widzenia. Zezujące dzieci mają duże problemy z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej oraz podczas pracy szkolnej. Pojawiają się też kłopoty na podłożu psychologicznym – brak akceptacji dla wyglądu. Obecnie operacje w okulistyce pomagają przywrócić zdrowie oczom. Postęp techniki sprawił, że to o czym mogli marzyć okuliści 50 czy 30 lat temu, dziś jest możliwe! – mówi dr Filipowicz ze Szpitala św. Rafała.
Jak zawsze i w tym temacie najważniejsza jest profilaktyka. Obciążający wywiad rodzinny mimo braku niepokojących objawów powinien skłonić rodziców do wizyty u okulisty. Pamiętajmy, że oko źle widzące nie boli…