Dziewiąty miesiąc ciąży

pierwszy trymestr ciąży kalendarz ciąży

Do porodu zostało już tylko kilka tygodni, dni lub nawet godzin… , bo poród już może odbyć się w każdej chwili. Niebawem ujrzysz swoje wyczekiwane maleństwo.

fotokarty

Jak rozwija się maluszek?

Okres życia wewnątrzłonowego był czasem niezwykle dynamicznego rozwoju, uczenia się, zapamiętywania, a także uzyskania szczególnej więzi z matką. Dziecko osiąga pełna dojrzałość do życia pozamacicznego. Płuca są w pełni przygotowane do oddychania. Maź płodowa zaczyna zanikać. Włosy na głowie staja się grube i dłuższe. Zaznaczają się gruczoły piersiowe. W 40 tygodniu dziecko ma około 52 cm długości i waży około 3200 g.

Dziecko czuje, że zbliża się poród, więc układa się główką do dołu. Zachowuje się spokojniej, ponieważ brakuje mu miejsca. Mierzy ok. 50 cm (czasami nawet ponad 55cm) i waży ok. 3 kg (choć zdarzają się dzieci o wadze dobrze ponad 4 kg). Jest całkowicie ukształtowaną osobą, której płeć jest zdeterminowana nie tylko genetycznie ale także psychicznie.

Jak się czuje mama?

Macica, która osiągnęła już pojemność 5 litrów ma swoje dno 20cm nad pępkiem. Jest to przyczyną stałego ucisku na narządy wewnętrzne – stąd duszności czy zgaga. Szyjka macicy pod wpływem główki dziecka (lub jego pośladków) i hormonów zmienia swój wygląd (skraca się) i konsystencję (rozpulchnia się). Przyczynia się to zwykle do obserwowanego przez kobietę obniżenia się brzucha. To z kolei może być przyczyną obrzęków nóg. Poród to duży wysiłek dla kobiecego organizmu, dlatego te ostatnie chwile ciąży staraj się poświęcić raczej na odpoczynek i relaks. W dziewiątym miesiącu ciąży poznasz cały wachlarz kobiecych emocji. Możesz teraz doświadczać zmian nastrojów podobnych do tych z początku ciąży. Twoja psychika reaguje bowiem odpowiednio do rangi wydarzenia, jakie wkrótce nastąpi – urodzisz dziecko, rozpoczniesz nowy rozdział życia.

Chodzenie może sprawiać ci trudność, bo środek ciężkości twojego ciała przesunął się z powodu wzrostu macicy, a stawy na skutek działania hormonów ciążowych rozluźniły się. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność np. wtedy, gdy wchodzisz po schodach. Daruj też sobie zadania wymagające dużej zwinności. Możesz teraz czuć zwiększony ucisk w podbrzuszu, zauważysz też, że brzuch zaczął stopniowo się obniżać. To znak, że główka dziecka przesunęła się w dół i ustawiła w kanale rodnym. Dzięki temu twoje płuca i żołądek mają wreszcie więcej miejsca, więc łatwiej ci się oddycha i nie męczy cię już ciągła zgaga. Częściej natomiast odwiedzasz toaletę: macica nie uciska już mocno na przeponę, ale za to zwiększył się jej nacisk na pęcherz.

Dziewiąty miesiąc, to znak, że ciąża jest już donoszona. Czas więc na pakowanie torby do szpitala.

Do szpitala należy zabrać ze sobą:

 • dokumenty (dowód osobisty, legitymację ubezpieczeniową, kartę ciąży, wszystkie wyniki badań)
 • koszulę nocną rozpinaną
 • stanik do karmienia piersią
 • majtki jednorazowe z siateczkami
 • ciepłe skarpetki
 • szlafrok
 • kapcie
 • klapki pod prysznic
 • wygodne ubranie
 • ubranka dla maluszka
 • pieluchy
 • zegarek dla określenia czasu skurczów
 • kosmetyki dla mamy i dziecka

Image

Dobre rady położnej i ginekologa  na dziewiąty  miesiąc

1. spokój – rozluźnij się, towarzyszący ci w tym miesiącu ciąży stres możesz złagodzić, stosując techniki relaksacyjne.

2.  wkładki higieniczne – Przydadzą się, bo możesz mieć teraz problem z nietrzymaniem moczu. Pomogą ci ćwiczenia Kegla: kilka razy dziennie napinaj się tak, jakbyś chciała wstrzymać mocz, a potem rozluźniaj – wzmocnisz mięśnie miednicy.

3. rady młodych mam – o porodzie najlepiej rozmawiać z kimś, kto niedawno go przeżył. Rady przyjaciółki, która jest świeżo upieczoną mamą, będą bardziej cenne niż porady mamy lub cioci, które rodziły kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
9 lat temu

Mam termin już za 2 tyg, Czasem tez mam wrażenie,że za chwile umrę 😉
Ale już się nie mogę doczekać 😀 Jeszcze troszeczkę 🙂

Gość
Gość
8 lat temu

Wyskoczył mi hemoroidek, czy podczas porodu nie bedzie bardziej bolało – chodzi o dodatkowy ból okolic odbytu. Można rodzić naturalnie przy heoroidach ?? Boje sie, a termin tuż tuz, bo jestem w 37 tyg.

Gość
Gość
10 lat temu

Urodziłam chłopczyka. Informacje mi się przydały :):):)[quote] btw i love you baby[/quote]