Odczuwasz różne dolegliwości wynikające z tego, że nosisz już sporego malucha. Pocieszenie przynosi myśl, że koniec jest tuż-tuż. To doskonały czas, by zająć się kompletowaniem wyprawki dla dziecka.

Jak rozwija się maluszek?

Około 32 tygodnia u chłopców jądra zstępują do moszny. Oczy dziecka reagują na światło. Powieki zaczynają mrugać. Dziecko intensywnie ćwiczy oddychanie, ssanie i połykanie. Jest mu dość ciasno, często przybiera pozycje skuloną ze skrzyżowanymi nóżkami i rączkami. Dziecko powoli przygotowuje się do porodu. Ustawia się najczęściej główką w kierunku kanału rodnego. W 36 tygodniu dziecko ma około 46 cm długości i waży ok. 2200 g.

Jak się czuje przyszła mama?

Maluchowi zaczyna być ciasno w Twoim brzuchu, a Ty z kolei wyrastasz z niektórych ubrań ciążowych. Tak jak na początku ciąży bałaś się porodu, tak teraz zaczynasz marzyć o tym, żeby urodzić. Wytrzymaj jeszcze kilka tygodni, one są naprawdę ważne dla Twojego dziecka. Brzuch dotyka już łuków żebrowych, więc możesz mieć problemy z oddychaniem. Możesz również odczuwać kłucie w żebrach (dziecko prostuje nóżki). Spróbuj zmienić pozycję, może i dziecko ją zmieni. Przyniesie Ci to ulgę. Mogą Cię nękać bóle kręgosłupa, który jest już mocno obciążony. Nie nadwyrężaj go długim staniem. Na taki ból dobre jest ćwiczenie tzw. kocich grzbietów.

Mimo wieczornego zmęczenia trudno Ci zasnąć, z ledwością przekręcasz się z boku na bok. Jest Ci duszno. Liczenie baranów nie pomaga. Na pewno pomoże Ci wieczorny spacer. Ważne jest również, żeby pokój był dobrze wywietrzony. Najlepiej połóż się na lewym boku i włóż poduszkę między nogi

Zobacz:  Trzeci trymestr ciąży - 8 miesiąc księżycowy - 29-32 tydzień

Ósmy miesiąc ciąży niesie właśnie takie doznania i odczucia. Ale nie tylko. W tym czasie zdarzają się również okresy większej niż zwykle aktywności oraz radosnego podniecenia, wynikającego z myśli, że już niedługo zobaczysz się ze swoim maleństwem. Lęk przed porodem jeszcze nie jest tak silny.

USG w ósmym miesiącu ciąży

Badanie pozwoli stwierdzić, jak duże jest dziecko, i ocenić stan oraz położenie łożyska. A ty zobaczysz, jak realny kształt mają twoje marzenia o dziecku. Być może maluch przybrał już pozycję startową do drogi w wielki świat. Lekarz, oglądając jego ułożenie i wielkość, może zacząć przewidywać przebieg porodu.

Badania, które powinnaś wykonać w 8 miesiącu ciąży:

  • Przeciwciała anty Rh
  • Ocena wydzieliny pochwowej
  • Morfologia krwi
  • Badanie moczu
  • Przeciwciała toksoplazmozy IgG IgM
  • Badanie ginekologiczne przez pochwę
  • Masa ciała
  • Badanie czynności serca płodu
  • Badanie położnicze zewnętrzne
  • Ocena wymiarów miednicy
  • Ocena ruchliwości płodu przez ciężarną
  • Badanie kardiotokograficzne (KTG)

położna

Dobre rady położnej i ginekologa  na ósmy miesiąc

1. zadyszka –  na razie jedynym sposobem na uniknięcie zadyszki jest odpoczynek oraz unikanie forsownych zajęć. Jak najczęściej pozwalaj sobie na lenistwo w pozycji leżącej. Nie leż jednak zbyt długo zupełnie płasko. Jesteś bowiem teraz bardziej podatna na zasłabnięcia.

2. zasłabnięcie –  jeśli czujesz, że za chwilę możesz zasłabnąć, usiądź lub połóż się na boku. Opuść głowę jak najniżej – po chwili poczujesz się lepiej, bo krew dotleni mózg. Gdy to nie pomoże, ściśnij mocno płatki uszu, by poprawić dokrwienie mózgu. Jeżeli często zdarzają ci się zasłabnięcia – zmierz ciśnienie. Gdy okaże się, że jest niskie (poniżej 90/60), raczej nie masz się czym martwić. Wysokie (od 140/90 w górę) ciśnienie może być niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz:  Czwarty miesiąc ciąży

3. opuchnięte nogi   aż 75 procent kobiet, które oczekują dziecka pod koniec ciąży narzeka na obrzęki nóg. To efekt wzrostu ilości płynów krążących w organizmie i ich zatrzymywania. Aby złagodzić te dolegliwości: kładź się z nogami uniesionymi wyżej.

4. zgaga – Może nasilić się w trzecim trymestrze, ponieważ powiększająca się macica uciska na żołądek. Dla zmniejszenia zgagi, spożywaj posiłki w niewielkich porcjach i często, aby unikać przeciążenia żołądka. Przed snem wypij szklankę mleka.

5. mrowienie rąk – Dolegliwość ta, choć uciążliwa, nie prowadzi do jakichkolwiek problemów i zazwyczaj znika po porodzie. Można ją złagodzić, układając na czas snu rękę i ramię na poduszce – chodzi o to, żeby ręka była wyżej niż reszta ciała. Jeśli poczujesz mrowienie ręki w ciągu dnia, podnieś ją na chwilę do góry – to pomoże.

6. masuj krocze i ćwicz mięśnie Kegla – te ćwiczenia pomogą chronić krocze przed nacięciem. Masaż powinno się wykonywać codziennie od połowy ciąży, ale jeśli tego wcześniej nie robiłaś, pamiętaj, że w tym przypadku lepiej późno niż wcale. Do masażu używaj olejku migdałowego lub z kiełków pszenicy. Masuje się przez 5 minut dziennie przestrzeń między przedsionkiem pochwy i odbytem, rozciągając ją kciukiem i palcem wskazującym.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

uzytając komentarze dochodzę do wniosku że mam szczęście… Jestem w 35tc i co prawda kręgosłup mi dokucza jak się nastoję ale np. w nocy wstaję na siku tylko dwa razy: między pierwszą a drugą i o czwartej. A pochłaniam hektolitry wody! Zgagi praktycznie nie miałam, pojawiła się lekka na tydzień, a kostki mam tylko troszkę opuchnięte. Za to kolana mnie wykańczają. Ale pocieszam się że już bliżej jak dalej i nasza Malwinka będzie z nami 🙂

Gość
Gość
11 lat temu

;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D;D8)8)8)8)8)8)8)8)8)

Gość
Gość
13 lat temu

czesc mamusiki niewiem czy tez to macie ,od 2tygodni boli mnie pod prawa piersia… jak lerze na boku jednym i drugim ,niby to macica sie powiekrza itp…
ale mi pomaga tylko lerzec na plecach prosto …
ale bol nie do wyczymania ,i tez pali cialo ….nawet niewiedzalam ze takie cos jest pod czas ciazy ….

pozdrowienia

Gość
Gość
13 lat temu

hej u mnie to już 31 tydzień. Wiem co to zgaga bóle kręgosłupa i bezsenność jednak myśl że już niedługo dzidzia będzie z nami dodaje mi sił i jakoś wszystko znoszę…. pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy 😀

wanesa
wanesa
13 lat temu

jestem w 36 tygo i jest mi sie ciezko poruszac dostaje zadyszki a w nocy spac nie moge i do łazienki te bieganie ale juz nie długo maleństwo bedzie z nami

Gość
Gość
13 lat temu

hi jestem w 31 tygodniu ciazy,bardzo czekamy z mezem na nasze malenstwo ….
ale strasznie sie juz mecze zgaga i bol kregoslupa , w nocy budze sie co pol godziny zeby siku i nie idzie potem zasnoc … ale jak wiem ze ze zaniedlugo mam mojego chlopczyka przy sobie to o wszystkim zapominam ….

Gość
Gość
13 lat temu

Przyszła mama
jestem w 35 tygodniu ciąży, razem z mężem czekamy na narodziny naszej pociechy, jest mi coraz ciężej się poruszać ale to noce są najgorsze częste bieganie do toalety wybudza mnie ze snu z którym i tak mam problemy, każda pozycja do spania jest niewygodna , najchętniej nie kładłabym się wcale , pociesza mnie tylko myśl że to jeszcze tylko kilka tygodni i nasze maleństwo będzie z nami.

Gość
Gość
13 lat temu

ja też końcówka 8 miesiąca 🙂

Martyna
Martyna
14 lat temu

ja jestem w 8-mym miesiącu 🙂 ale ten czas leci 🙂

Monika
Monika
14 lat temu

gdzie mogę znaleźć Mamy w ósmy miesiącu ciąży!!??:)

Małgorzata
Małgorzata
14 lat temu

Martusia
jestem mamą 10 letniego syna Kamila,i 4,5 miesięcznej Martusi. Syna urodziłam w 40 tygodniu ciąży ważył 3120 a córkę 39 tygodniu ważyła 2800 i była dużą niespodzianką ponieważ przez całą ciąże ukrywała nie chciała pokazać co ma między ” nogami” Macierzyństwo to jest coś pięknego nie da się opisać jestem szczęśliwa że mam dwoje wspaniałych dzieci zawsze chcieliśmy miedz parkę.Pozdrawiam wszystkie mamy co urodziły i co czekają na dzidziusia jak urodzicie swoją pociechy znikają wszystkie bóle.