1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Prawo dla mamy
  6. »
  7. Gdzie zgłosić narodziny dziecka?

Gdzie zgłosić narodziny dziecka?

Gdy pierwsze emocje związane z narodzinami dziecka już opadną, nadejdzie moment na dopełnienie wszelkich formalności. Co należy załatwić, aby dziecko zaistniało w dokumentach? Gdzie zgłosić narodziny maluszka? Do jakiego urzędu się udać?

fotokarty

Gdzie zgłosić
Narodziny dziecka należy zgłosić w urzędzie stanu cywilnego w miejscowości, w której przyszedł na świat maluszek. Jeśli jednak dziecko przyszło na świat w innej miejscowości niż ta, w której na co dzień mieszkają jego rodzice, wówczas świeżo upieczona mama lub tata mogą dokonać zgłoszenia narodzin dziecka w USC w swojej miejscowości zamieszkania- wówczas to na barkach miejscowego USC leży zgłoszenie faktu narodzin dziecka urzędzie stanu cywilnego w miejscu narodzin dziecka. A to wszystko po to, aby mógł zostać stworzony akt urodzenia pociechy- dokument potwierdzający istnienie dziecka względem prawa.

Ile mamy czasu
Świeżo upieczeni rodzice mają 14 dni, aby zgłosić narodziny pociechy w urzędzie stanu cywilnego.

Jakie dokumenty są potrzebne

Zgłaszając narodziny dziecka w miejscowym urzędzie stanu cywilnego, rodzice będą potrzebować m.in. s dokumenty ze szpitala potwierdzające narodziny dziecka, skrócony odpis aktu małżeństwa (jeśli rodzice są małżeństwem), a osoby żyjące w konkubinacie- swoje akty urodzenia.

Fot.Katarzyna Piwecka Fotografia ciążowa i dziecięca  Poznań www.katarzynapiwecka.pl

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments