1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zdrowie dziecka
  6. »
  7. Grypa u dziecka – jak ją rozpoznać i leczyć?

Grypa u dziecka – jak ją rozpoznać i leczyć?

hello mama

Grypa to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób wirusowych układu oddechowego. Dzieci narażone są szczególnie, bo ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Także przebieg choroby u dzieci jest nieco inny niż u dorosłych. Jakie są objawy grypy u dzieci i jak ją leczyć?

Jakie są objawy grypy u dzieci?

Grypa jest zakaźną infekcją wirusową, powodującą gorączkę (nawet do 39 st. C), kaszel, ból gardła i katar. Objawy grypy u dzieci są jednak zróżnicowane. U jednych symptomy są łagodne, podczas gdy u innych bardzo nasilone. Osłabienie, senność, pogorszone samopoczucie i brak apetytu to pierwsze oznaki grypy.

 

Gorączka u dziecka – jak ją zbić?

Podwyższona temperatura u dziecka przez dłuższy czas to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów grypy. Zanim podasz dziecku leki przeciwgorączkowe, możesz spróbować w naturalny sposób obniżyć temperaturę ciała malucha. Jak zbić gorączkę u niemowlaka?

  • Nałożyć na kark, czoło i brzuch zimne okłady.
  • Ulgę mogą przynieść także kąpiele w temperaturze niższej od temperatury ciała o 2 stopnie.
  • Żeby zbić gorączkę u niemowląt i małych dzieci, można zastosować również napoje o właściwościach przeciwgorączkowych, takie jak: herbata z lipy, herbatka lub syrop z malin, jeżyn albo czarnego bzu.

Na gorączkę można podawać niemowlętom leki przeciwgorączkowe odpowiednie dla wieku dziecka. Zwróć uwagę na to, że te preparaty są w lekach o różnych nazwach handlowych. Mogą się różnić stężeniem substancji aktywnej. Stosuj się zawsze do instrukcji, dawkując leki zgodnie z masą ciała dziecka.

Grypa czy przeziębienie u dziecka? Różnice

Przeziębienie wywołuje podobne objawy co grypa: katar, podwyższona temperatura, kaszel, czasem wymioty. Obie te choroby są zakaźne i wywołane przez wirusy. W przypadku przeziębienia mamy do czynienia nawet z 200 różnymi wirusami, choć najczęściej za infekcję odpowiedzialne są rhinowirusy, wirusy RS i adenowirusy. Natomiast grypa to choroba wirusowa wywołana przez wirus grypy. Obie choroby przenoszą się drogą kropelkową, łatwo zarazić się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Ponadto wirusy można „złapać”, dotykając powierzchni, na której się znajdują, np. klamki, czy bawiąc się tymi samymi zabawkami co osoba chora.

Przeziębienie i grypę stosunkowo łatwo jednak odróżnić. Przede wszystkim różni je początek infekcji: o ile przeziębienie rozwija się stosunkowo wolno, grypa atakuje niespodziewanie i szybko. Kolejną różnicą jest to, że w przeziębieniu rzadko występuje bardzo wysoka temperatura, a w grypie może ona wynosić nawet 39 st. C.

Ile trwa grypa u dzieci?

Grypa u dzieci może trwać nawet 2 tygodnie (w przeciwieństwie do przeziębienia, które zazwyczaj przechodzi po tygodniu). Maluchy zarażają się na kilka dni przed wystąpieniem jakichkolwiek symptomów. Dopiero po upływie około 3 dni od ekspozycji na wirusa pojawiają się typowe objawy choroby.

Jak leczyć grypę u dziecka?

W przypadku wirusa grypy stosuje się głównie leczenie objawowe. Gdy wystąpi wysoka gorączka u dziecka, trzeba ją zbijać, by dodatkowo nie osłabiać malucha. Stosowanie leków przeciwwirusowych pomaga w złagodzeniu objawów i skróceniu czasu choroby. Ich przyjmowanie powinniśmy jednak skonsultować z lekarzem. Można także podać środki łagodzące kaszel i ból gardła czy preparaty udrożniające nos. W przypadku chorób wirusowych antybiotyki nie są skuteczne.

Ważne jest, by dostarczyć dziecku odpowiednią ilość płynów, zadbać o jego nawodnienie – to podstawa każdego leczenia. Stosowanie naparów z malin czy lipy nie tylko nawadnia organizm, ale wspiera walkę z gorączką. Podczas grypy należy unikać podawania dzieciom ciężkostrawnych pokarmów wysokotłuszczowych.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments