1. Strona główna
  2. »
  3. ROZRYWKA
  4. »
  5. Wydarzenia
  6. »
  7. II edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka

II edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka

W dniach 17-23 września 2012 r. rusza II edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka, organizowanego w ramach akcji „Pływajcie zdrowo – resztą zajmie się Huggies Little Swimmers”. Na 50 pływalniach Przyjaznych Maluchom, które biorą udział w akcji, wykwalifikowani instruktorzy będą prowadzić nieodpłatne zajęcia dla maluszków i ich rodziców, ucząc jak ciekawie i aktywnie, a przede wszystkim bezpiecznie spędzać czas z dzieckiem w wodzie. Partnerem merytorycznym projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a handlowym Tesco.

fotokarty

W Polsce, w porównaniu z innymi krajami, infrastruktura pływalni jeszcze ciągle raczkuje, choć w ostatnich latach widać poprawę sytuacji. Coraz częściej samorządy lokalne w planach zagospodarowania w priorytetowych inwestycjach lokują budowę obiektów sportowych w szczególności krytych pływalni. Ich liczba z roku na rok rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2005 było ich 916 a do 2015 estymuje się wzrost tej liczby do 1400 obiektów na terenie naszego kraju. Rozwój infrastruktury daje coraz większe możliwości, rośnie liczba szkółek pływania niemowląt, a wraz z akcją „Pływajcie zdrowo” coraz więcej rodziców wraz z maluchami rozpoczyna przygodę z wodą. W Polsce tylko 11% rodziców uczęszcza z dziećmi na pływalnie (Millward Brown SMG/KRC kwiecień 2012), w krajach Europy Zachodniej (np. WB, Francja, Hiszpania ten udział kształtuje się w okolicach 80%. Stąd właśnie tak istotna jest edukacja rodziców w tym zakresie. W krajach takich jak: Anglia, Australia, Francja, Holandia, Japonia, Niemcy, Rosja czy USA nauczanie pływania niemowlaków jest praktykowane od wielu lat. Bowiem udział w zajęciach na pływalni, to nie tylko forma aktywnego spędzania czasu z dziećmi, ale także stymulacja do prawidłowego rozwoju dziecka i w przyszłości zwiększenia jego bezpieczeństwa nad wodą.

W trakcie II Ogólnopolskiego Tygodnia Małego Pływaka instruktorzy bezpłatnie będą uczyć rodziców zasad poruszania się w wodzie, bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania malca. Takie zajęcia to również doskonała podstawa do dalszej nauki pływania w starszym wieku. Jak podkreśla Prezes WOPR Jerzy Telak – „Umiejętność pływania powinien posiadać każdy, a im szybciej zaczniemy pewnie czuć się w wodzie tym będziemy bezpieczniejsi. Tymczasem statystyki są nieubłagane – co 3 Polak nie umie pływać. To bardzo niepokojące dane.  Dlatego kontakt z wodą od małego jest bardzo ważny, dziecko nabiera dobrych nawyków, które mogą nawet uratować życie naszej pociechy.”

W ubiegłorocznych 2 akcjach odbywających się w ramach projektu, wzięło udział blisko 6 tys. rodziców i dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat. W tym roku w Ogólnopolskim Tygodniu Małego Pływaka weźmie udział 50 placówek w całej Polsce. Lista Basenów Przyjaznych Maluchom dostępna jest na stronie www.plywajciezdrowo.pl.
Akcję wspierają prezenterki, Maja Popielarska i Paulina Chylewska. Prezenterka TVP jest prywatnie mamą 5-letniej Leny i 8-miesięcznej Niny. „Pływanie z niemowlakiem to jedno z najfajniejszych doświadczeń macierzyństwa. Dla dziewczynek to przede wszystkim super okazja do zabawy, ochlapania rodziców i okiełznania przestrzeni znacznie większej niż wanna. Szczerze polecam każdemu zajęcia na basenie!”

Pływanie niemowląt popierają eksperci.  Dr. Magdalena Szkiłładź-Skiba, która jest mamą czwórki dzieci, wyjaśnia – „Naukę pływania najlepiej rozpocząć już od 3-go miesiąca życia dziecka, o ile maluch jest zdrowy i lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań. Pływanie ma istotny wpływ na prawidłowy, ogólny rozwój naszych pociech – woda usprawnia zmysł równowagi, ma dobroczynny wpływ na koordynację nerwowo-mięśniową, ale również na psychiczny rozwój dziecka. Nowa sytuacja skłania niemowlę do szybkiej adaptacji i walki ze stresem. Ponadto, zajęcia na basenie dostarczają dzieciakom wiele przyjemności i z doświadczenia wiem, że dla rodziców to także miła odmiana.”

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments