Implanty na całe życie

Zęby tracimy zazwyczaj w wyniku własnego zaniedbania i rozwoju próchnicy, chorób przyzębia czy urazów.

Najnowocześniejszym sposobem na przywrócenie pięknego uśmiechu są implanty. Pozwalają one zastąpić utracone zęby, zapewniając komfort najbardziej zbliżony do fizjologii. Warto wiedzieć, co robić, by cieszyć się odzyskanym w ten sposób uśmiechem przez długi czas.


Higiena tuż po zabiegu

Warunkiem powodzenia implantacji jest dbanie o higienę jamy ustnej, zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w późniejszym okresie. Tuż po zabiegu najistotniejsze jest utrzymanie okolicy wszczepionych implantów w jak najbardziej sterylnym stanie. Rana pozabiegowa jest bowiem idealnym miejscem dla wniknięcia bakterii, a na szwach szybko gromadzi się osad. Dlatego przez dwie godziny po zabiegu należy unikać jedzenia i picia. Po upływie tego czasu można wypić zimny napój, a po czterech godzinach zjeść coś zimnego i delikatnego. Ciepłe pokarmy można spożywać dopiero po 24 godzinach. W ciągu pierwszej doby nie powinno się też płukać jamy ustnej, ani myć zębów w okolicy miejsca, w którym wprowadzono implant. Oprócz tego przynajmniej na kilka dni po zabiegu warto wyeliminować inne czynniki zwiększające ryzyko odrzucenia wszczepu, niezwiązane bezpośrednio z jamą ustną, i zrezygnować z wysiłki, basenu czy sauny. – Dlatego zalecamy pacjentom unikanie palenia papierosów i spożywania pokarmów o wysokiej lepkości, a także dań mlecznych i mącznych, które przyczyniają się do powstawania osadu. Jego pojawienie się na ranie pozabiegowej może doprowadzić do zapalenia dziąsła i odrzucenia implantu – mówi dr Krzysztof Mazan z Centrum Stomatologii Candeo.

Przez pierwszy tydzień w okolicy, którą poddano zabiegowi, zaleca się prowadzić oczyszczanie miękką szczoteczką, która pozwoli myć zęby bez podrażniania tkanek. Konieczne jest też stosowanie pasty do zębów o podwyższonych właściwościach bakteriostatycznych oraz płukanki i leków zaleconych przez stomatologa. Po upływie tego czasu podstawą jest standardowe dbanie o higienę. – Częste mycie zębów, płukanie jamy ustnej specjalnym płynem oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną zaleca się wszystkim osobom, którym zależy na nieskazitelnym uśmiechu, a także w szczególności pacjentom, które mają wprowadzone implanty – mówi dr Krzysztof Mazan.

Zobacz:  Reportaż - Warsztaty motywacyjne #jestemsensualna
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments