Wielu rodziców ma niemałe problemy z dobraniem odpowiedniego rozmiaru ubrań dla swoich pociech. Niezwykle kłopotliwe jest to zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci – rodzice muszą bowiem spodziewać się, że w ciągu kilku miesięcy maluszek wyrośnie z aktualnie pasujących ubranek. Czy wykupowanie ubranek na zapas jest dobrą decyzją? Na co zwrócić uwagę wybierając dziecięce ubranka i w jaki sposób oznaczane są ich rozmiary?
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając ubranka dziecięce?
Przy zakupie ubrań dla pociech, niezależnie od wieku, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, oprócz rozmiarów odzieży. Bardzo ważna jest jakość materiału, z jakiego są one wykonane. Ubranka dla dzieci powinny być wykonane z tkaniny, która jest przyjazna skórze (np. bawełny), ale pamiętać należy także o tym, że w swoich ubraniach dzieciaki powinny czuć się komfortowo. Ubranka nie powinny krępować ruchów dziecka, a zatem nie powinny one być zbyt obcisłe. Zaleca się zakupienie ubrań wykonanych z materiałów, które zapewnią malcowi komfortową zabawę na świeżym powietrzu – zwłaszcza, jeśli jest to dziecko dość aktywne.
Warto także zwrócić uwagę na krój i fason ubranek. W przypadku bardzo małych dzieci warto zrezygnować z falbanek, czy podobnych dekoracji. Istnieje bowiem możliwość, że mogą one doprowadzić do podrażnienia delikatnej skóry niemowlęcia. Warto natomiast postawić na rozwiązania, które ułatwią przewijanie – na przykład zatrzaski w kroku.
Oznaczenia rozmiarów ubranek
Różni producenci stosują różne sposoby oznaczania rozmiarów produkowanych przez siebie ubranek. Niektóre firmy podają tenże rozmiar odnosząc się wprost do wzrostu dziecka. Istnieją również jednak producenci, którzy podają sugerowany wiek dziecka, dla którego przeznaczone są ubranka. Inni zaś stosują swoją własną rozmiarówkę. Ponadto niektóre firmy łączą rozmiary (np 86/92). Dobranie odpowiedniego ubranka do potrzeb danego dziecka nie zawsze jest więc sprawą łatwą.
Warto też zwrócić uwagę na to, jak bardzo potrafią różnić się od siebie oznaczenia rozmiarów obuwia. Oznaczenia europejskie – czyli te, do których każdy z nas jest prawdopodobnie najbardziej przyzwyczajony, bazują na francuskiej jednostce miary zwaną sztychem. W dużym skrócie – najprostszym sposobem na uzyskanie komfortowego rozmiaru buta będzie pomnożenie długości wkładki przez 1,5.
Możliwe jest jednak, oczywiście, wejście w posiadanie obuwia, którego producent korzystał z amerykańskiej, czy angielskiej numeracji. Obie opierają się na calach – warto jednak wiedzieć, że o ile amerykańska numeracja rozpoczyna się od 3 cali, o tyle brytyjska zaczyna się od 4. Jeden cal zaś to w przybliżeniu ok. 2,5 centymetra.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar ubranka dla noworodka?
Jednym z bardziej stresujących momentów w życiu każdego rodzica jest wybór pierwszych ubranek dla dziecka, które wkrótce ma pojawić się na świecie. Warto jednak podkreślić, że w rzeczywistości jest to decyzja o wiele prostsza, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Większość rodziców standardowo decyduje sie bowiem na zakupienie kilku sztuk ubranek w rozmiarze 56, a także kilku w rozmiarze 62.
Oba rozmiary są bowiem dość uniwersalne, dlatego jeżeli potomek nie narodzi się ponadprzeciętnie duży (o czym rodzice powinni zostać powiadomieni przez lekarza wykonującego badanie USG), tak przygotowany zestaw ubranek powinien spokojnie zaspokoić jego potrzeby w pierwszych miesiącach życia. Oczywiście, nie warto kupować przesadnie dużej ilości ubrań- pamiętać bowiem należy, że noworodki rosną w szybkim tempie, a zatem w niedługim czasie wyrosną ze swoich ubranek.
Sklepy dla dzieci mogą oferować także ubranka dziecięce o bardzo małych rozmiarach – od 32 do 52. Przeznaczone są one przede wszystkim dla tych dzieci, które przyjdą na świat przed zakładanym terminem narodzin (tzw. wcześniaków).
Ubranka dla dzieci w pierwszych miesiącach życia
Oczywiście, każdy maluch rozwija się nieco inaczej. Niemniej jednak, prawidłowo rozwijające się dziecko będzie rosło stosunkowo szybko, dlatego też już w ciągu kilku pierwszych miesiącach życia zajdzie potrzeba wymiany ubranek na te w większych rozmiarach. Dla dzieci w pierwszych 12 miesiącach życia standardowo przeznaczone są rozmiary od 52 do 80.
Jak dobrać wyprawkę dla wcześniaka?
Ubranka przeznaczone dla wcześniaków charakteryzują się nie tylko dużo mniejszymi rozmiarami. Skóra dzieci urodzonych przed terminem jest bowiem niezwykle delikatna, a co za tym idzie wymaga specjalnego traktowania. Aby zapewnić dziecku możliwie jak największy komfort i bezpieczeństwo, powinniśmy wybierać ubranka wykonane z miękkich tkanin, jak na przykład bawełna (podobnie postąpić należy także dobierając kocyk dla wcześniaka.
Tkanina ta powinna posiadać wszelkie niezbędne atesty, a także cechować się właściwościami antyalergicznymi. Podobnie antyalergiczne (oraz bezniklowe) powinny być wszelkie zamki i zatrzaski. Ubranko takie powinno być pozbawione wewnętrznych metek (mogłyby one podrażnić skórę dziecka), a także odpowiednio rozciągliwe, aby zapewnić malcowi odpowiedni komfort poruszania się.