1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Karmienie
  6. »
  7. Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla niemowląt?

Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla niemowląt?

hipp dieta niemowlaka

Rozszerzanie diety jest kolejnym ważnym etapem w życiu niemowlaka, a także sporym wyzwaniem dla rodziców, którzy muszą podjąć wiele ważnych decyzji. Kiedy rozpocząć wprowadzanie posiłków stałych? Wybrać dietę wegetariańską czy klasyczną? Gotować samodzielnie czy postawić na słoiczki dla niemowląt?

Kiedy zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety niemowlaka rozpoczynamy wtedy, kiedy samo mleko staje się niewystarczające do pokrycia jego zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze i energię. Ten moment powinien zbiegać się z etapem rozwoju motorycznego maluszka, kiedy zaczyna on coraz lepiej radzić sobie z utrzymywaniem tułowia, kontroluje ruchy głowy, a także traci odruch wypychania pokarmu z buzi językiem.

Wszystkie te zdarzenia najczęściej mają miejsce pod koniec pierwszego półrocza życia niemowlaka, dlatego eksperci zalecają rozpoczęcie rozszerzania diety pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia, czyli między ukończonym 4. a 6. miesiącem. Wtedy też wyczerpują się zapasy żelaza zgromadzone przez malucha w trakcie życia płodowego, a jego układ pokarmowy jest już na tyle dojrzały, że poradzi sobie z trawieniem stałych posiłków.

Ostateczną decyzję co do momentu i sposobu rozszerzania diety podejmują rodzice – to oni najlepiej znają możliwości i potrzeby swojego dziecka. W przypadku wątpliwości warto porozmawiać o wprowadzaniu stałych posiłków z pediatrą, np. podczas wizyty szczepiennej w 5.-6. miesiącu.

Kolejność wprowadzania produktów w trakcie rozszerzania diety

Specjaliści zalecają rozpoczynanie rozszerzania diety od warzyw, a konkretnie – od gładko zmiksowanych, jednoskładnikowych papek lub puree w niewielkich ilościach. Pozwala to na stopniowe przyzwyczajanie maluszka do jedzenia stałych dań, a także na obserwację go pod kątem niepokojących objawów świadczących o alergii lub nietolerancji pokarmowej. Owoce powinny pojawić się w diecie dziecka około 2 tygodnie po warzywach, których wytrawny i mniej wyrazisty smak jest trudniej akceptowany przez najmłodszych niż owocowa słodycz.

Poza tą wskazówką, nie ma jedynych słusznych wytycznych dotyczących kolejności wprowadzania poszczególnych produktów. Jeśli tylko będziemy robić to powoli i stopniowo oraz unikać składników zabronionych w diecie niemowląt (surowego mięsa i ryb, miodu, pełnego mleka krowiego w dużych ilościach), a także obserwować reakcje dziecka na każdy kolejny produkt, nie musimy obawiać się żadnych nowości w jego menu.

Warto jednak wspomnieć o odpowiednio wczesnym podawaniu dzieciom produktów zawierających żelazo. Zaleca się wprowadzanie ich już od 6. miesiąca życia, co istotnie ogranicza ryzyko rozwinięcia się u malucha anemii.
Choć żelazo kojarzy się nam głównie z mięsem, to dobrymi źródłami tego pierwiastka w diecie najmłodszych są też ryby, jaja, wzbogacane produkty zbożowe, strączki oraz warzywa (zwłaszcza zielone). Z tego względu możliwe jest odpowiednie zbilansowanie diety wegetariańskiej nawet u niemowląt. Wystarczy tylko zadbać o wyższą ilość żelaza roślinnego w ich jadłospisie, a także zapewnić inne ważne składniki: witaminę B12, wapń oraz DHA w odpowiedniej dawce.
Sprawdź, jak komponować dietę wegetariańską u niemowląt.

Słoiczki dla niemowląt – zdrowe dania dla maluchów w okresie rozszerzania diety

Karmienie łyżeczką jest chyba najpopularniejszym sposobem rozszerzania diety dziecka w początkowych miesiącach. Podczas posiłku maluch siedzi wygodnie podparty w krzesełku, a rodzic podaje mu do buzi gładko zmiksowane papki przy pomocy łyżeczki. Idealnym „sprzymierzeńcem” podczas stosowania tej metody są właśnie słoiczki dla niemowląt. Gotowe danie wystarczy podgrzać do odpowiedniej temperatury, przełożyć do miseczki i od razu podać dziecku. Dzięki temu przygotowanie zdrowego, odżywczego i odpowiednio zbilansowanego obiadku zajmuje tylko kilka minut.

Gotowe słoiczki dla niemowląt są sporym ułatwieniem dla rodziców maluchów w okresie rozszerzania diety. Ich skład, konsystencja i wartość odżywcza dopasowane są do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci, a czytelne oznaczenia wiekowe na opakowaniu pozwalają dobrać dania, zupki i deserki dla niemowląt już po 4. miesiącu życia. Dzięki słoiczkom Twoje dziecko może próbować coraz to nowych połączeń smakowych, a Ty zyskujesz pewność, że danie powstało z najwyższej jakości składników i jest wolne od substancji niewskazanych w diecie malucha.

Na sklepowych półkach znajdziesz zarówno słoiczki przydatne w komponowaniu klasycznej diety, jak i te przeznaczone dla najmłodszych wegetarian. Bezmięsne dania, np. Jarzynki z amarantusem i słodkim batatem HiPP BIO, Kuskus z warzywami i amarantusem HiPP BIO po 6. miesiąc oraz Rigatoni Napoli HiPP BIO są odpowiednio zbilansowane, dzięki czemu w danym posiłku maluch otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze w odpowiedniej ilości.
W miarę rozwoju dziecka i nabywania kolejnych umiejętności, może ono próbować samodzielnego jedzenia przy pomocy odpowiednio wyprofilowanej łyżeczki. Dania w słoiczkach mają konsystencję, która ułatwia ich nabieranie nawet małym, nieprawnym rączkom, a niewielkie kawałki w posiłkach dla maluchów po 7. miesiącu życia nie grożą zadławieniem, a jednocześnie wspierają naukę gryzienia.
Zarejestruj się w Klubie Maluszka HiPP i korzystaj z porad naszych ekspertów.

Skoki rozwojowe – pomoc czy przeszkoda w rozszerzaniu diety?

Wielu rodziców na samo stwierdzenie „skok rozwojowy” może od razu dostawać gęsiej skórki. Nic dziwnego – skoki rozwojowe należą do momentów, które są trudne zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłych.
Skoki rozwojowe mogą być naszymi sprzymierzeńcami w uzyskiwaniu przez dziecko gotowości do rozszerzania diety. Po czwartym skoku rozwojowym, który najczęściej ma miejsce między 14. a 19. tygodniem życia, maluch zaczyna kojarzyć ciągi przyczynowo-skutkowe, np. jeśli zobaczy łyżeczkę z jedzeniem lub słoiczek z marchewkowym puree, otworzy buzię oczekując posiłku. Będzie też umiał jasno zaprotestować, a nawet odepchnąć rękę karmiącego go rodzica, kiedy jego brzuszek stanie się pełny.

Po piątym skoku rozwojowym przypadającym między 22. a 26. tygodniem dziecko często podejmuje próby samodzielnego siadania, coraz lepiej stabilizuje tułów oraz rozwija zdolności manualne, które przydadzą się do rozszerzania diety, zwłaszcza metodą BLW.

Każdy ze skoków przypadających na zaproponowany przez ekspertów przedział czasowy rozpoczęcia rozszerzania diety niesie za sobą nowe umiejętności malucha, które pomogą mu zjeść swój pierwszy posiłek. Jednocześnie jednak sam moment skoku rozwojowego może nam nieco pokrzyżować plany. W tym okresie maluch bywa wyjątkowo marudny i płaczliwy, dlatego może odmawiać jedzenia oraz nie mieć ochoty na wielką rewolucję, jaką niewątpliwie jest rozszerzanie diety. W takiej sytuacji warto nieco odpuścić i spróbować za kilka dni – być może ten burzliwy czas już minie i dziecko z entuzjazmem zje podane mu danie.
Sprawdź, jak rozpoznać skoki rozwojowe u niemowląt i jak sobie z nimi radzić.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments