1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Zakupy dla dziecka
  6. »
  7. Jak na rozwój dziecka wpływają klocki LEGO DUPLO?

Jak na rozwój dziecka wpływają klocki LEGO DUPLO?

klocki dla dzieci

Klocki Lego Duplo to jeden z lepszych pomysłów na prezent dla małego dziecka. Są kolorowe, przyciągają wzrok, zachęcają do zabawy i pełnią funkcję edukacyjną na wielu płaszczyznach. Są też doskonałą alternatywą dla wielogodzinnego oglądania bajek, co niestety zdarza się coraz częściej nawet u bardzo małych dzieci.

Klocki Lego Duplo – propozycja dla najmłodszych

Klocki Lego Duplo zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach, które ukończyły drugi rok życia. Duże klocki przyciągają wzrok i zachęcają do tego, by brać je do ręki, ponadnormatywny rozmiar nie jest tu przypadkowy. Mała motoryka nie jest jeszcze dobrze rozwinięta i dwulatek nie umiałby manipulować niedużymi klockami. To też troska o jego bezpieczeństwo, bo dzieci w tym wieku mają zwyczaj wkładać małe przedmioty do buzi.

Zestawy Lego Duplo mogą wydawać się proste, wręcz banalne, ale pamiętajmy, że są adresowane do dzieci. Duże, wyraźne kształty, łatwość składania i możliwość zabawy złożonym zestawem, to największe atuty. Przy tym nie da się nie zauważyć, że ich używanie ze względu na dużą precyzję wykonania, jest bardzo wygodne i przy tym bezpieczne. Marka Lego dba o wykonanie i wykończenie swoich zabawek – nie ma tu ostrych krawędzi, niebezpiecznych elementów, niedoróbek.

klocki lego dla dziecka

Lego Duplo – nauczą więcej niż myślisz

Lego Duplo to nie tylko zabawka, chociaż przede wszystkim w takich kategoriach trzeba ją postrzegać. Niemniej nie można zapominać, że do trzeciego roku życia mózg rozwija się bardzo intensywnie, dziecko w tym czasie chłonie wiedzę niczym kaktus na pustyni wodę. Klocki Lego Duplo mogą być pierwszym nauczycielem kolorów, kształtów (podaj ten czerwony, trójkątny klocek), a także zorientowania na cel. To też nauczyciel koordynacji ruchowo-wzrokowej oraz kooperacji – dwulatek nie zbuduje zestawu sam, potrzebuje pomocy rodzica, musi więc z nim współpracować. Inaczej jest w przypadku przedszkolaków, tu Lego Duplo może być pierwszym nauczycielem samodzielności, bo pięciolatek da radę bez problemu złożyć zestaw samodzielnie. Duże klocki można nie tylko składać w zestawy, ale też np. segregować wg koloru lub wielkości.

Tematyka zestawów Lego Duplo jest bardzo różnorodna, co niesie kolejne możliwości edukacji. Wyposażenie domu jest raczej dziecku znane, ale już mieszkańcy dżungli czy budowa dworca kolejowego niekoniecznie.

Klocki Lego – Duplo to dopiero początek

Lego Duplo to dopiero początek przygody z duńskimi klockami. Proste zestawy inspirowane pełnometrażowymi filmami dla dzieci to zachęta do tworzenia własnych scenariuszy zabaw i wyjście poza narzucone przez twórców filmu ramy. To też wstęp do nieco większych liczbowo zestawów Lego Junior, stworzonych z myślą o przedszkolakach. Później przyjdzie czas na Lego Frends, Star Wars, Technics, Masters… Klocki Lego mają bowiem to do siebie, że kto raz spróbował, ten zostanie z nimi na zawsze. Ich fenomen polega na tym, że nigdy nie wychodzą z mody (w obecnym kształcie są na rynku ponad 60 lat, a pierwszy klocek Lego, jeszcze drewniany, powstał w latach trzydziestych ubiegłego wieku). Bawią się nimi kolejne pokolenia fanów, a doroczne wystawy budowli z klocków są najlepszym dowodem na to, że kto spróbuje Lego Duplo, ten zostanie zarażony klockową pasją na długie lata.

Warto też pamiętać, że zabawa klockami uczy skupienia, wycisza, pozwala się zrelaksować i oderwać od wirtualnego świata. Dobrze jest rozwijać w dzieciach tę pasję zwłaszcza teraz, gdy ekrany smartfonów i tabletów są coraz bardziej kuszące.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments