Jak powinien przebiegać okres bezpośrednio po porodzie?

Jeżeli pozwoli na to stan zdrowia dziecka i Twój, to pierwsze 1–2 godziny po porodzie powinnaś spędzić wspólnie z dzieckiem. Sprawdź, czy takie zasady obowiązują w szpitalu, który wybrałaś.

Pierwsze minuty po porodzie należą do położnych i pediatry, choć często się zdarza, że położna kładzie noworodka na chwilę na brzuchu matki bezpośrednio po jego urodzeniu. W tym czasie osusza się skórę dziecka, zaciska i przecina pępowinę, a pediatra wykonuje szybką, wstępną ocenę stanu zdrowia noworodka, posługując się 10 -punktową skalą (tzw. skala Apgar).

Następnie dziecko zostaje położone na klatce piersiowej mamy, nawet w trakcie wykonywania niektórych zabiegów, jak kontrola i ewentualne szycie jej dróg rodnych.

Jeżeli stan dziecka na to pozwala, to dokładniejsze badanie lekarskie, pomiary, mycie i inne zabiegi mogą poczekać. Ciekawość, ile waży i mierzy dziecko, zaspokoicie trochę później. W tym okresie bardzo ważna jest próba podania dziecku piersi; nawiązuje się wtedy dodatkowa więź pomiędzy matką i dzieckiem. Po upływie 1–2 godzin położna zabierze dziecko, aby je umyć, zmierzyć, zważyć i ubrać. Ty możesz w tym czasie odpocząć.

Tekst wybrał i opracował dr med. Jacek Mrukowicz pediatra, redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej Pediatrii”. Artykuł jest fragmentem przewodnika dla rodziców „Pierwsze 2 lata życia dziecka” wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2010. Przewodnik pozwoli się przygotować rodzicom do opieki nad dzieckiem i ułatwi podejmowanie optymalnych dla jego rozwoju decyzji. Polecamy! Zamówienia: www.przewodnikdlarodzicow.pl oraz pod nr. tel. +4812 2934080 i 0 800 888 000 ( z tel. stacjonarnego)

Zobacz:  Bolesny poród ma swoje dobre strony
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments