Mowa dziecka kształtuje się w ciągu pierwszych 3 lat jego życia. Co robić, aby rozwój językowy Twojej pociechy przebiegał prawidłowo?
Krzyk to pierwszy komunikat wydawany przez noworodka i jasny dowód na to, że narządy mowy i narządy słuchu Twojej pociechy rozwinęły się prawidłowo. Trzeba bowiem pamiętać, że rozwój zdolności mówienia jest uwarunkowany rozwojem słuchu, choć sam prawidłowy słuch malca nie wystarczy, aby dziecko zaczęło mówić. Czego więcej trzeba? Dużego zaangażowania ze strony rodzica- wsparcia, pracy, cierpliwości i miłości.
Już dawno dowiedziono, że rodzic może stymulować rozwój mowy swojego dziecka na wiele sposobów. Jak? Oto sprawdzone metody wspomagania rozwoju językowego malca.
Wydaje Ci się, że Twoja pociecha jest na tyle mała i na tyle mało rozumie, że nie ma sensu tłumaczyć jej tego, co się dzieje wokół? To błąd! Mów do dziecka możliwie jak najczęściej, opowiadaj, co robisz, co się dzieje wokół niego, nazywaj przedmioty, osoby i zwierzaki, które Was otaczają. Dzięki temu malec zacznie szybciej mówić, a jego zasób leksykalny będzie lepiej rozwinięty.
Myślisz, że umiejętności komunikacyjne dziecka możesz rozwinąć jedynie przez mówienie? Nic bardziej mylnego. Świetną metodą wspomagania rozwoju maluszka, także językowego, są gry i zabawy angażujące wszystkie zmysły szkraba. Wierszyki, kołysanki, zabawy werbalno-dotykowe (np. Idzie kominiarz po drabinie czy Tak sroczka kaszkę etc.) stymulują pociechę, sprawiając że dziecko szybko zaczyna powtarzać zasłyszane słowa.
Mówiąc do maluszka, zawsze używaj poprawnych form. Dzieci uczą się, obserwując dorosłych- staraj się więc być dla pociechy wzorem, także na płaszczyźnie językowej.
Półki księgarniane aż uginają się pod naporem najróżniejszych książek i książeczek przeznaczonych dla najmłodszych. Warto po nie sięgać od pierwszych tygodni życia dziecka- nie tylko po to, by je czytać, ale także po to, aby opowiadać, co znajduje się na ilustracjach. To świetne ćwiczenie komunikacyjne.
Pierwsze słowa wypowiedziane przez maluszka na pewno będą zniekształcone. Pamiętaj jednak, aby nie poprawiać dziecka za każdym razem. Dużo lepszym i bardziej motywującym rozwiązaniem jest pochwalenie maluszka za aktywność i podejmowane próby i powtórzyć wypowiedziane przez dziecko słowo, ale już w formie poprawnej. Gdy dziecko powie: Jem kubaskę, powiedz: Tak, jesz kiełbaskę.
W trzecim roku życia dziecko posługuje się ponad tysiącami różnych wyrazów. Im więcej poświęcisz dziecku uwagi, tym szybciej i tym chętniej malec zacznie mówić. Nie zrażaj się jednak, gdy pomimo podejmowanych prób Twoje dziecko jeszcze nie zaczęło mówić. Jak podają źródła specjalistyczne- 7. na 100. dzieci boryka się z problemem opóźnionej mowy. Zwykle połowa spośród nich sama szybko nadrabia zaległości i po pierwszych trudnościach w komunikacji zwykle nie ma ani śladu.
Warto także mieć na uwadze, że zazwyczaj dziewczynki zaczynają mówić nieco szybciej niż chłopcy. To stan zupełnie normalny i nie oznacza, że chłopcy gorzej się rozwijają. Ot- sama natura!
Fot. Eugenia Zheimo Fotografia dziecięca Warszawa http://eugeniazheimo.fishup.ru