Jakie formalności trzeba załatwić po porodzie?

Jakie formalności trzeba załatwić po porodzie?

Zaraz po urodzeniu dziecka musimy zająć się szeregiem formalności, które należy załatwić w określonym czasie. Z reguły zajmuje się tym ojciec dziecka. Oto formalności, jakie trzeba mieć koniecznie na względzie zaraz po urodzeniu dziecka.

fotokarty

Dokumenty stanu cywilnego

Zgłoszenie urodzenia dziecka powinno być wykonane w przeciągu 14 dni od porodu. Szpital z reguły wysyła informacje do Urzędu Stanu Cywilnego o urodzeniu dziecka. Przy wypisie rodzice są informowani, do którego urzędu zostało wysłane zawiadomienie. W celu zgłoszenia urodzenia dziecka trzeba zabrać ze sobą: pisemne zgłoszenie wystawione przez lekarza, dowody osobiste rodziców, skrócony odpis aktu małżeństwa lub skrócony odpis aktu urodzenia matki.

Po zgłoszeniu dziecko otrzymuje numer PESEL. Jeśli jednak nie zostanie mu nadany numer należy udać się do urzędu miasta, bądź gminy właściwego dla miejsca stałego zameldowania matki. Chcąc załatwić formalności związane z nadaniem numeru PESEL należy zabrać ze sobą akt urodzenia dziecka, bądź jego książeczkę zdrowia. Numer nadawany jest w przeciągu 30 dni. W urzędzie należy także zgłosić zameldowanie dziecka.

Kolejne kroki powinniśmy skierować do odpowiedniej przychodni, gdzie musimy wybrać dla dziecka lekarza, pielęgniarkę i położną. Pierwsza wizyta z dzieckiem u pediatry powinna odbyć się już przeciągu pierwszych 14 dni od porodu.

Dziecko należy zgłosić również do ubezpieczenia zdrowotnego – robi to pracodawca, a osoby prowadzące firmę samodzielnie zgłaszają w ZUS-ie.

Zapomogi finansowe

Tak zwane becikowe otrzymuje rodzina, w której dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto, a kobieta w czasie ciąży przebywała pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży i odbyła przynajmniej 3 wizyty lekarskie. Aby otrzymać becikowe należy mieć przygotowane następujące dokumenty: wniosek o becikowe, dokumenty potwierdzające tożsamość, skrócony akt urodzenia dziecka, bądź dokumenty potwierdzające przejęcie opieki prawnej nad dzieckiem, pisemne oświadczenie o wcześniejszym niepobieraniu zapomogi, zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej, zaświadczenie o dochodach członków rodziny.

Warto też się dowiedzieć czy dodatkowe ubezpieczenie oferuje również zapomogę z tytułu dziecka.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments