1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Jest dużo bliźniaków, a będzie jeszcze więcej

Jest dużo bliźniaków, a będzie jeszcze więcej

Szykuje się prawdziwa epidemia ciąż wielopłodowych. Według ekspertów, już niedługo co druga kobieta będzie rodziła bliźniaki, trojaczki, czworaczki, a nawet pięcioraczki. – Według przewidywań, w 2050 r. w krajach wysoko rozwiniętych co druga ciąża będzie właśnie ciążą wielopłodową – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Gemeliologicznego prof. Witold Malinowski, który gościł w sobotę na I Płockim Zlocie Bliźniąt.

fotokarty

Im starsza kobieta, tym większe prawdopodobieństwo

Według niego czynnikami wpływającymi na wzrost liczby ciąż wielopłodowych, nie tylko bliźniaczych, ale nawet w większym stopniu trojaczych, czworaczych i pięcioraczych, są zmieniające się środowisko naturalne, starszy wiek kobiet w chwili rozpoczęcia macierzyństwa oraz najważniejszy – coraz bardziej rozpowszechnione stosowanie metod sztucznego zapłodnienia.

„Prawdziwa epidemia”

Wykazano też niezbicie, że czym starsza kobieta, tym częstość występowania ciąż wielopłodowych jest większa. Kobieta 35-letnia ma ośmiokrotnie większą szansę urodzenia bliźniąt niż 20-letnia. A dodatkowo stosowanie metod sztucznego zapłodnienia jest coraz bardziej skuteczne” – wyjaśnił prof. Malinowski.

Dodał, iż według przewidywań, do połowy XXI wieku w krajach wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych pojawi się „prawdziwa epidemia ciąż wielopłodowych”.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments