Jesteś w ciąży? Nie sięgaj po antybiotyki

Choć producenci, farmaceuci i lekarze ostrzegają, to jednak niektóre przyszłe mamy i tak sięgają po antybiotyki, lecząc nimi najprostsze nawet przeziębienia. To błąd.

Jak wynika z najnowszych badań- nieuzasadnione sięganie po tak silne leki w czasie ciąży może poważnie zaszkodzić maleństwu noszonemu pod sercem i spowodować uszkodzenie górnych dróg oddechowych dziecka.O tym, że branie antybiotyków w czasie ciąży może powodować astmę u dziecka, przekonują badania prowadzone przez duńskich naukowców. Jak się to dzieje? Leki niszczą ważną, pożyteczną i potrzebną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym przyszłej mamy, a to istotne zmniejsza odporność noworodka. Efekt? Co piąty noworodek, którego matka brała antybiotyki, był istotnie zagrożony ryzykiem powstania astmy.

Praca duńskich naukowców to ostrzeżenie dla tych ciężarnych, które bez konsultacji z lekarzem i w nieuzasadnionych przypadkach sięgają po te medykamenty. Są jednak i takie sytuacje, w których branie antybiotyku jest jak najbardziej wskazane. Powinno się ono zawsze odbywać ze wskazania i pod kontrolą lekarza.

 

Zobacz:  W ciąży nie przesadzać z żelazem
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments