Czy wiesz, że już teraz uczysz swoje dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych? To, jak odżywiasz się podczas ciąży, programuje jego metabolizm na całe przyszłe życie.
Rozwiąż quiz i dowiedz się, czy wszystkie Twoje nawyki są dla niego dobre. W nagrodę otrzymasz wyjątkowe przepisy i porady dla przyszłych mam.
Przez dziewięć miesięcy ciąży rozwijające się w Twoim łonie dziecko je wszystko to co Ty. Dostarczasz mu niezbędnych witamin, minerałów oraz składników odżywczych, które zawierają Twoje posiłki. Pamiętaj, że rozwijający się organizm dziecka jest w tym okresie szczególnie wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych. W trakcie życia płodowego rozpoczyna się proces programowania żywieniowego, który określa metabolizm Twojego dziecka w całym jego przyszłym życiu. Jedzenie fast foodów, słodyczy i niezdrowych przekąsek podczas ciąży wpływa na dziecko i podnosi ryzyko wystąpienia u niego otyłości lub chorób wynikających z zaburzeń metabolizmu i gospodarki hormonalnej.
Jak sprawić, aby odżywianie w ciąży było dla Was obojga inwestycją w zdrową przyszłość? Przede wszystkim pamiętaj, aby jeść racjonalnie. Unikaj popadania w skrajności: pamiętaj, że w ciąży nie wolno się odchudzać, ale też nie jedz „za dwoje”, tylko „dla dwojga”.
Jedz regularnie i urozmaicaj swoje dania. Całodzienne menu podziel na pięć posiłków (dwa główne posiłki i trzy uzupełniające), które będą zawierały produkty z wszystkich pięciu grup: produktów zbożowych, warzyw, owoców, produktów białkowych (mięso, ryby, jaja i nabiał) i tłuszczów. Staraj się wybierać najwartościowsze składniki w ramach każdej z tych grup. Na przykład w makreli i łososiu znajdziesz najwięcej witaminy D3, która bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, i wpływa na prawidłowe wchłanianie wapnia, niezbędnego dla rozwoju mocnych kości dziecka. Zgodnie z najnowszą wiedzą ekspertów zaleca się także suplementację tej witaminy w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę. Mięso, nasiona roślin strączkowych (fasola, soja) i jaja będą dla Was cennymi źródłami zróżnicowanych białek, które są budulcem tkanek i narządów, a szpinak i pietruszka zawierają dużo folacyny wpływającej na kształtowanie się narządów i produkcję krwi.
W ciąży wyklucz też z jedzenia to, co niezdrowe. Frytki, pizza, czekolada, kolorowe napoje nie służą ani Twojemu zdrowiu ani figurze, a na malucha także nie wpłyną dobrze. Ogromna ilość „pustych kalorii”, niezdrowych tłuszczów, soli i cukru nie dostarczą dziecku cennych składników niezbędnych do jego rozwoju, a mogą bardzo negatywnie wpływać na jego zdrowie w przyszłości, powodować m.in. otyłość, choroby krążenia i ogólną niską wydolność organizmu.
Ciąża to również dobra okazja dla Ciebie, aby na stałe zmienić nawyki na zdrowsze. Ciastka i cukierki zamień na suszone owoce oraz pestki i nasiona. Zamiast soli używaj do potraw różnorodnych ziół (oregano, bazylia, majeranek, imbir). Ogranicz lub wyeliminuj picie kawy, wprowadź do codziennej diety odpowiednie ilości wody źródlanej (2-2,5l). Gotowe soki często zawierają duże ilości cukru, konserwantów i barwników, zastąp je więc samodzielnie wyciskanymi. Uważnie sprawdzaj skład żywności, którą kupujesz. Pamiętaj, że to także jedzenie dla Twojego dziecka.
Chcesz dowiedzieć się więcej o programowaniu żywieniowym? Rozwiąż quiz na stronie www.1000dni.pl – wygraj wyjątkowe przepisy i porady dla przyszłych mam. Ze strony możesz też pobrać bezpłatny „Poradnik żywienia kobiet w ciąży” opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka, który powstał w ramach partnerstwa przy programie edukacyjnym „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.