Urazy w ciąży – co się z nimi wiąże?

Każda kobieta, która jest w ciąży wie, że w tym czasie musi o siebie dbać jeszcze bardziej niż zwykle – unikać stresowych sytuacji i takich, które mogłyby doprowadzić do wypadku.

Jednakże nawet zachowując maksymalną ostrożność, prowadząc normalną aktywność życiową każdy jest narażony na uczestnictwo w nieprzewidzianych wypadkach i różnego rodzaju zdarzeniach. Warto, więc wiedzieć, które z nich są najbardziej niebezpieczne i czym mogą one skutkować.

Kolizje drogowe

Wypadki komunikacyjne to jedna z najczęstszych przyczyn urazów, jakie mogą powstać w czasie ciąży. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nasze społeczeństwo dalej przekonane jest o tym, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Jest to oczywiście błędne przekonanie, gdyż wtedy, gdy pasy nie są zapięte powstaje najwyższe ryzyko zarówno dla matki jak i dziecka. Badania, jakie są prowadzone w związku z wypadkami drogowymi z udziałem ciężarnych wykazują, że u kobiet zapiętych pasami znacznie rzadziej występuje krwawienie z dróg rodnych. Są one też w znacznie mniejszym stopniu narażone na poronienie czy przedwczesny poród. Badacze podkreślają, że u kobiet ciężarnych, które nie zapinają pasów śmierć płodu ma miejsce cztery razy częściej. Najczęściej do śmierci dziecka dochodzi w przypadku, gdy ginie kobieta. Duże znaczenie w tej kwestii ma także siła wypadku i rodzaj zderzenia.

Powikłania powypadkowe

Jedną z najczęściej występujących konsekwencji wypadków drogowych jest odklejanie się łożyska, które odpowiada aż za 70 % śmierci płodów, stwierdzanych bezpośrednio po kolizji drogowej. Odklejanie się łożyska najczęściej wiąże się z gwałtownym hamowaniem. W związku z tym do łożyska nie dochodzi tlen i dziecko jest pozbawione możliwości oddychania. W tym czasie może dojść do wewnątrzmacicznego krwawienia, które niestety bardzo często nie daje objawów zewnętrznych (nie ma krwawienia z dróg rodnych). Często jedynym objawem odklejania się łożyska jest jedynie ból i napięcie macicy.

Zobacz:  Ciąża - drugi trymestr

W czasie bardzo nagłego hamowania może również dojść do pęknięcia macicy, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko, gdy macica zderza się z kością miednicy. Niezwykle niebezpieczne jest złamanie kości miednicy. Konsekwencją tego urazu jest silny krwotok i ryzyko przebicia macicy.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments