Katar u niemowląt

Katar to prawdziwie uciążliwa dolegliwość. Zwłaszcza, gdy dotyka najmłodszych. Jak pomóc maluchowi zwalczyć katar i przetrwać ten niełatwy czas? Poznaj porady naszych ekspertów!

Z katarem trzeba walczyć

Zacznijmy od ustalenia faktów. Z katarem, który dopadł maluszka, trzeba walczyć. Zatkany nosek to dla noworodków i niemowląt nie lada kłopot. Najmłodsze dzieci oddychają głównie przez nos. Gdy pojawia się katar, pojawiają się problemy z oddychaniem i pogarsza się ogólna kondycja małego organizmu. Zakatarzone niemowlę często bywa ospałe, apatyczne, rozdrażnione, płaczliwe, nie ma ochoty jeść, pić i się bawić. Często efektem słabszej formy malucha jest mniejsze przybieranie na wadze ( będące konsekwencją problemów ze ssaniem i podczas karmieniem piersią, i podczas karmienia butelką) czy niechęć do poznawania świata i słaba motywacja do zdobywania kolejnych umiejętności psychoruchowych.  Sprawa więc nie jest tak błaha, jak początkowo mogłoby się wydawać. Co więc robić, gdy maluch złapał infekcję? Jak pomóc bobasowi przetrwać ten trudny czas i szybko wrócić do codziennej?

Bo to się zwykle tak zaczyna

Aaaaa psik! To właśnie od kichania zazwyczaj zaczyna się „przygoda” z infekcją. Pierwszymi symptomami wirusowej infekcji kataralnej jest zwykle cieknąca z noska bezbarwna, wodnista wydzielina, która zwykle po 2. -3. dobach gęstnieje i robi się biała. Jeśli jednak katar maluszka nie opuszcza, a wydzielina ma kolor żółtawy lub zielonkawy, to znak, że czas na wizytę u lekarza. Zwykle taki kolor wydzieliny oznacza infekcję bakteryjną.

Jak skutecznie walczyć z katarem

Aby szybko uwolnić maluszka od dyskomfortu zatkanego noska, działaj natychmiast! Nie odkładaj walki z katarem na jutro i nie bagatelizuj sprawy. Zatkany nos nie tylko przeszkadza maluszkowi w spaniu, w jedzeniu i w zabawie, ale także możne przerodzić się w dużo poważniejsze infekcje (np. zapalenie ucha).  Co możesz zrobić, aby zatrzymać infekcję i skutecznie ją eliminować?

Zobacz:  Wada serca u dziecka
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments